16. června 2017 18:40

4 nejlepší filmoví hrdinové, kteří se parádně vzepřeli svému osudu

Správci osudu - upoutávka

... ale mnohdy jim to bylo k ničemu.

Za lásku (či válku) se s osudem vyplatí bojovat – právě to si ve středu ve 20.15 vezme na Prima MAX do hlavy Matt Damon ve filmu Správci osudu. Parádní mix sci-fi, akce a romantiky se nese na tradiční notě snahy dokázat, že „co je psáno“, co není nutně dáno. Ve filmech jde o typický archetyp a skoro až klišé – přitom v podezřele velkém množství případů bijáky o změně osudu v polovině story zapomenou na svou vlastní myšlenku!

Neo

Film: Matrix 1 až 3

Sympatický příběh o vyvoleném formoval jak autory, tak jistě i mnohé čtenáře tohoto textu. Poznání svého osudu – v případě Matrixu Neovo potvrzení předpovězeného spasitele, který vyvede lidstvo z digitálního otroctví – koneckonců navazuje na jiné archetypální příběhy. Ale co je komu po historii vyprávění příběhů, hlavně, že Neo na konci prozře a vznese se k obloze!

Jenom škoda, že přesně tuto myšlenku nakonec pošlapávají pokračování. Ta totiž mimo jiné odhalí, že celý program Vědmy a předpověď je jenom lež – skutečný úkol „vyvoleného“ je vychytávat chyby v Matrixu a restartovat tak pokaždé povstání. Je to asi jako kdyby se ve Hvězdných válkách ukázalo, že Luke Skywalker je ve skutečnosti Imperátorův spící agent a žádnou sílu nemá – to jenom za něj Palpatine vším pohyboval na dálku. Není se tak čemu divit, že jsou pokračování Matrixu v nemalé nelibosti!

Kevin Lomax

Film: Ďáblův advokát

Filmoví tvůrci však na pozitivně braný boj s osudem zvysoka dlabou ve více případech. V podstatě se dá říct, že pokud má nějaký hrdina s osudem bojovat, v 9 z 10 případů se mu to podaří – jenom aby pak poslední scéna filmu vyjevila, že se mu to vlastně nepodařilo. Tenhle vydatný kopanec do rozkroku je i něco, čím finišuje Ďáblův advokát. A ano, jde o dalším film Keanu Reevese.

Poté, co se v závěru filmu ukáže, co všichni dlouho víme – totiž, že je Al Pacino sám ďábel – je rovněž vyjeveno, že Satanáš ovlivňoval Kevinův život. Jenom on totiž může skrze zplození potomstva se svou sexy sestrou naplnit příslib apokalypsy. Kevin vypadá zpočátku nadšeně, pak se však střelí do hlavy a vše zhatí. Alespoň na chvíli – jeho „smrtí“ se totiž jenom resetovala story zpátky na počátek filmu a Al Pacino se pokusí svůj plán naplnit jiným způsobem. Když nad tím přemýšlíme, klidně by z toho mohl být vtipný seriál, v němž je 99 % každého dílu stejných, jenom na konci Kevin vždy nějakou jinou sebevraždou přetočí hodiny zase na začátek…

John Connor

Film: Terminátor 2 a 3

Série Terminátor mezi poselstvím o smysluplnosti a absurditě boje s osudem přeskakovala tolikrát, že většina diváků už nihilisticky ztratila ponětí, co by na místě Johna Connora měla vlastně dělat. Jednička řekla, že osud změnit nelze. Dvojka si to sympaticky rozmyslela a historii zvrátila. Trojka však ukázala, že tím byl Soudný den jenom posunut dále. V dalších dílech… se už trochu ztrácíme.

Nejspíš nejvíc absurdním byl příklad z terminátorovského seriálu, který COOL také vysílal, v němž John Connor cestoval do budoucnosti (!) a zjistil, že se hnutí odporu úplně v pohodě obejde bez jeho postavy. Ironií osudu se přitom fanoušci sami nemohou rozhodnout, který z filmů je filozoficky na té správné straně – zakládající první Terminátor má totiž stejnou pointu jako nelibá trojka, zatímco milovaná dvojka dává dojem, že právě ona je tou správnou interpretací příběhu o povstání proti robotům. Když se tak na to díváme, docela chápeme, proč se Architekt v Matrixu tak zamiloval do tlačítka Restart.

David Norris

Film: Správci osudu

Boj s osudem má smysl – alespoň pokud má tedy podobně dlouhé nohy jako Emily Blunt. Tak nějak vypadá ústřední motivace Matta Damona alias Davida Norrise ve Správcích osudu. Optimistická romanťárna o tom, kterak Velkému plánu všehomíra ( = osudu) na Zemi pomáhají... takoví divní chlápci v oblecích, má totiž ve svém středobodu lásku.

Damonův politik se zamiluje do Emily Blunt (nedivíme se mu), jenže podle titulních správců osudu se tak stát nemělo. David zvlčí a vzepře se osudu – doslova. Pak se ovšem ukáže, že se s Emily měl stejně setkat. Jenom v jiném kontextu. Čechovi je zdejší zápletka nemálo sympatická, když se totiž na Správce osudu podíváme jako na celek, bude mu zápas úředním šimlem ("chceme totéž, co vy, jenom jinde a jinak, podle manuálu!") nemálo povědomý.

Správci osudu začnou úřadovat ve středu ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný