12. srpna 2019 01:20

3 nejdrsnější tajemství ze světa Star Wars: Proč byste v něm nechtěli žít?

Horor, který nám filmy neukázaly.

Náš starwarsácký maraton v neděli pokračuje Epizodou III, která je úzce svázaná s Klonovými válkami. Pojďme tedy na chvíli zamířit do temnějších vod předaleké galaxie. Ačkoliv jsou totiž Hvězdné války takovou sci-fi pohádkou, filmy se nápadně často vyhýbají některým nešvarům, které jejich zápletky buď implikují, anebo je přímo potvrzují doprovodné knihy. Vybrali jsme tři největší děsy a běsy, které ukazují, že život v předaleké galaxii „ve skutečnosti“ nebyl žádná pohádka.

03) Galaktická válka má galaktické rozměry

Ve filmové heptalogii (tedy sérii se sedmi díly, pro pomalejší z nás) to vypadá, že má občanská válka v galaxii relativně malé rozměry. I ve hrách obvykle bojujete s flotilami, které mají maximálně desítky lodí. Kánonicky však byla galaktická občanská válka tak krvavá, že druhá světová ve srovnání s tím působí jako nevinná šarvátka.

Vezměte si třebas Star Destroyer, hlavní páteř imperiální flotily. Na každé z těchto lodí sloužilo před 50 tisíc vojáků a členů posádky. To je desetinásobek posádky pozemské letadlové lodě. Impérium přitom disponovalo 25 tisíci Star Destroyery – jenom na těchto lodích tak sloužilo 1,25 miliardy lidí, neboli o něco méně, než kolik má populace Indie.

02) Lidská práva jsou horší než v KLDR

Řekli jste si někdy, že být mudlou ve světě Harryho Pottera by muselo být utrpení? Pak vítejte ve skutečné noční můře ostrakizace bytostí všech druhů – ve světě Star Wars se totiž na váš názor nikdo příliš neptá. Genocidální testování Hvězdy smrti na celé planetě nebo široké praktikování otroctví (lidí i robotů) je běžnou záležitostí, ale neplatí to jenom pro Impérium.

Když na Zemi někdo začne trénovat z malých dětí vojáky, obvykle se na jeho hlavu snese tsunami kritiky, proslovů v OSN, kampaní na Facebooku (a možná dojde i na nějakou mezinárodní intervenci). Tuhle praktiku však využívají jak "hodní" Jediové, tak i celá Stará republika skrze Klonové vojáky. Nikdo se zároveň vůbec neptá, je-li to košer. A nikdo z Jediů ani Klonových vojáků ani jednou nenavrhne, že by možná rád změnil kariéru a namísto soubojů na život a na smrt šel třeba psát články na internet nebo se stal pornohercem.

01) Skoro nikdo neumí číst a psát

Všimli jste si někdy, že ve Star Wars nikdo nečte knížku a nepíše někomu poznámky? Dokonce i princezna Leia zanechá relativně triviální zprávu ve formě hologramu – namísto toho, aby jako "Pomoz mi, Obi-Wane" napsala jako my všichni ostatní do hlavičky mailu "Plány Hvězdy smrti". Negramotnost není přímo kánonickým faktem, mnozí fanoušci o ní však hutně spekulují jako o de facto skutečnosti.

Několik příkladů psaného písma máme ve Star Wars například na mašinách. Takže pár lidí v předaleké galaxii asi číst a psát dovede. Ve světě, kde jsou však hologramy/videa hlavní metodou komunikace i učení, však půjde o minoritu minority. Možná i to je důvod, proč se válka mezi Jedii a Sithy táhne napříč celými tisíciletími...

Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný