13. března 2015 12:10

TV TIP: Výborná gangsterka Ve spárech yakuzy

Takeši Kitano servíruje parádní gangsterskou lahůdku!

Až v pátek dokoukáte detektivy z losangelácké námořní služby, bude na vás čekat anglo-japonská chuťovka Ve spárech yakuzy. I v ní se ocitnete v L.A., tentokrát to ale bude o něco drsnější.

V hlavní roli i na režijní židličce se tu představí slavný Takeši Kitano. Tenhle krvák ale bude mít docela jiné ražení než jeho veleslavný Takešiho hrad.

Výchozím bodem filmu je přežití stárnoucího gangstera Jamamota (Kitano) ve válce jeho někdejších kolegů z yakuzy. V domovině mu už nikdo nezbyl, Jamamoto se proto vydává za svým mladým bratrem Kenem (Claude Maki) do Los Angeles. K jeho překvapení je však Ken zapleten do obchodu s drogami a rady yakuzou protřelého Jamamota rozhodně ocení. Starý vlk tak dává dohromady nový gang a kolo násilí se rozjíždí na nové obrátky. Má to ale všechno nějaký smysl?

Dramatický příběh Ve spárech yakuzy svým divákům naservíruje pohled na celých 78 mrtvol. Ten, kdo čeká prostý akční masomlejn, je ale úplně mimo!

Kitano totiž natočil vynikající a především netradiční gangsterku. Jeho přístup rozbíjí klasické normy asijských akčňáků a činí z příběhu Ve spárech yakuzy skoro až existenciální tragédii o povaze násilí – ale, však víte, plnou bouchaček a mafiánů! Film měl kvůli svojí brutalitě dokonce problémy s americkými cenzory!

Ve spárech yakuzy tak fanouškům přinese docela jinou příchuť jejich oblíbeného pokrmu. A že jde o skvělý alternativní náhled na gangterskou duši, potvrzují i vysoká hodnocení kritiků a diváků (80 % na ČSFD).

Není tedy divu, že je Takeši Kitano cinefily označován jako "nástupce génia Akira Kurosawy". Za své trháky epických rozměrů holt získal zcela jiný status než za své uvádění obskurní televizní soutěže...

Rozšiřte si s jeho filmem Ve spárech yakuzy obzory, zorničky i čakry. Už v pátek v deset večer!

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky film Los Angeles Česko-Slovenská filmová databáze Akira Kurosawa gangsterský film Takeši Kitano Claude Maki

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný