4. září 2015 10:00

Temný rytíř a spol.: 5 nejnapínavějších filmů všech dob

Ucpat divákem sedačku jde i bez příšer.

Napínavých filmů je spousta. Pane jo, každý asi máme oblíbený trochu jiný horor, při němž nám tuhne krev v žilách a záda kobercově bombarduje mráz. Jenže ne každý napínavý a děsivý snímek musí nutně být horor! Vlastně se dá říct, že natočit kvalitní drama bez nadpřirozených potvor je přece daleko větší kumšt. Náš pondělní snímek Let 93, ve kterém se pasažéři uneseného letadla postaví teroristům, sice není taková pecka, protože se nejedná o verzi od Paula Greengrasse. Rozhodně nás ale navedl k tomu, abychom vám představili 5 dost možná nejnapínavějších, nehororových filmů všech dob.

Na sever severozápadní linkou

Předchůdce filmových bondovek od Alfreda Hitchcocka zvládl diváka dokonale naplnit pocitem, že mu jde někdo neznámý o krku. Výsledkem byla šlamastyka, z níž není úniku! I jiné Hitchcockovy filmy samozřejmě dokázaly diváka napnout až k rupnutí, ale jenom Na sever severozápadní to zvládl s grácií a prazvláštním humorem! Ne nadarmo máme kvůli tomuhle filmu dodnes panickou hrůzu z práškovacích letadel.

Zodiac

David Fincher prostě umí, to diváci zjistili nejpozději se Sedm a Klubem rváčů. Jeho Zodiac jako snímek o hledání sériového je ale přece jenom odlišná látka. Film totiž na plátno převádí hledání opravdového vraha známého jako Zodiac tak, jak to víceméně probíhalo i v realitě. Snímku tudíž chybí jediný heroický protagonista, protože reálná vyšetřování prostě nevede osamocený detektiv. Vrahoun přitom řádí po celou stopáž, divák tak neví dne ani hodiny, kdy znovu zasáhne – a možná si za cíl vybere i jednoho z hlavních hrdinů. Zodiac zkrátka nejlépe přibližuje pocit strachu, jaký asi v reálu museli skuteční vyšetřovatelé mít...

Misery nechce zemřít

I na malém prostoru lze hrát velké divadlo! Dokonale to dokazuje thriller Misery nechce zemřít, v němž pološílená fanynka spisovatele detektivek uvězní objekt svého zájmu ve svém odlehlém, osamoceném domku. Za normálních okolností by mohl utéct, jenže jeho zranění jsou příliš vážná. A tak se rozbíhá až příliš realistický psychoteror. Kdo film neviděl, asi neuvěří, jak děsuplná může být i pouhá snaha chlápka s nefunkčníma nohama uniknout z obyčejné venkovské cimry!

Temný rytíř

Tíživá atmosféra teroru, která se s každou minutou horší – právě to se náramně dobře podařilo vykouzlit nejlepšímu dílu Nolanovy batmanovské trilogie, filmu Temný rytíř z roku 2008. Zatímco se Jokerův teror stupňuje, Gotham začne požírat sám sebe a Batman ani divák nevědí, kudy z celé té šlamastyky ven. Temný rytíř je jeden z mála filmů, u nichž se diváci modlili, aby brzy skončil – nikoliv proto, že by byl špatný, ale právě proto, že byl až příliš sugestivní.

Jurský park

Byť posledním vybraným trhákem trošilinku podvádíme, poněvadž Jurský park samozřejmě obsahuje nežijící potvory, totiž dinosaury, skutečnost, že tvorové z doby jury a křídy skutečně kdysi brázdili zemský povrch a nejde tedy o fantaskní obludy, je snad dostatečným odůvodněním. Ačkoliv je Jurský park napůl dětským filmem a napůl fantazií, tahle cesta pár lidí za přežitím je přesto, nebo spíše právě proto z hlediska napětí vybroušeným démantem!

Tak vidíte, že nejen horory mohou být napínavější než guma u tepláků. Dejte proto šanci Letu 93, v pondělí ve 23.20 na COOLu!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný