17. května 2015 20:00

Recenze: Je akční jízda Šílený Max filmem roku?

Recenze: Je akční jízda Šílený Max filmem roku?

Fenomenální. Kdyby bylo potřeba Šíleného Maxe vystihnout jediným slovem, mělo by vám stačit právě tohle. Zatímco dnešní blockbustery cílí hlavně teenagery a krotce k nim přihazují i maminky a tatínky, čtvrtý díl akční ságy George Millera jde na to opačně. Je dospělý, nefalšovaně opulentní a s ničím se nepáře. Není proto divu, že se okamžitě dere do bitvy o nejlepší film roku.

Příběh o postapokalyptickém tulákovi (Tom Hardy), který se zaplete do útěku několika slečen od zlého pouštního vládce, toho na první pohled zase tolik nenabízí. V jádru se vlastně jedná o naháněčku z místa A do místa B, během níž ústřední kamion pouze odolává novým a novým vlnám nepřátel. Tahle komiksově-herní přímočarost je ale obalena poselstvím o tom, že by byl svět bez ženského doteku zvráceným peklem. A tahle idea je prodána s takovou grácií, že by člověk skoro až tleskal.

Zatímco se tedy můžete kochat perfektním vizuálem a hltat dokonale živelné akční sekvence, bokem se nenápadně vyvíjejí postavy a vaše zainteresovanost v nich příkladně roste. Béčkově vyhlížející honička se tak postupně mění ve vypjaté drama, u kterého by každá další rána mohla být smrtící. A vzhledem k tomu, že skon žádnému z kladných hrdinů nepřejete, takřka nemáte čas si vydechnout.

Film tak má celou dobu plyn na podlaze (ve všech myslitelných směrech), čímž se stává úchvatnou, snad až fantaskní podívanou, která vás spolkne, sežvýká a po dvou hodinách vyplivne ven. A jakmile se z toho oklepete, zjistíte, že je tahle blockbusterová kanonáda unikátní výhrou režiséra nad přísným studiovým dohledem. Snad nás takhle bizarní a energické pecky čekají i v budoucnu. Při pohledu na spoustu pokračování, která akorát líně ředí odkaz značky, je totiž nový Šílený Max o to zajímavější a cennější.

Zkrátka maximální filmový zážitek!

Hodnocení: 10/10

Jak se Šílený Max líbil vám? Dejte vědět v diskuzi!

Karel Ryška, Prima COOL

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný