27. dubna 2015 16:00

První reakce: Jak se povedli Avengers 2?

Jsou lepší než jednička, nebo ne?

Pokračování Avengers patří mezi nejočekávanější filmy roku, o tom není sebemenších pochyb. Fanoušci si od něj slibují popcornovou zábavu, která samozřejmě zkusí překonat první díl, taková očekávání se ale ne vždy naplní. Jak se to povedlo u Age of Ultron?

Karel Ryška / Prima COOL

Náhodné kolemjdoucí asi dvojka Avengers moc nepotěší, oproti jedničce je totiž daleko složitější a nedává tolik prostoru těm nejprovařenějším marveláckým superhrdinům. To jsou ty (pro někoho) špatné zprávy, naštěstí tu ale jsou i ty dobré, jako že se jedná o příkladně vyváženou letní zábavu, v níž se můžete opájet vydařenými akčními scénami, bavit vodopádem hlášek a dokonce se i chvílemi o někoho bát.

Age of Ultron tak platí za možná okoukanou, ale velmi působivou popcornovou zábavu, která slouží jako kulminace předchozích deseti filmů i jako ochutnávka neokoukaných věcí budoucích. Některé zvraty sice šlo vytěžit lépe a ani vizuální stránka tentokrát není extrémně oslnivá. Joss Whedon ale do filmu nacpal dostatek osobních linek i komiksově věrného materiálu, takže vás obsah stejně bude zajímat dvakrát víc než audiovizuální balení. A v tomhle ohledu je na místě veliká spokojenost!

Hodnocení: 9/10

Pavel Sladký / Český rozhlas

Stejně jako je zpomalení růstu hrozba pro ekonomiku, je asi hrozbou i pro superhrdiny! Z hrdinů jsou superhrdinové, ze superhrdinů týmy a pak mutují v týmy nových generací. Další supergenerace vzniká před našima očima v Avengers: Age of Ultron. Z filmu čteme rozsáhlou mytologii jednotlivých postav, na kterou se odkazuje často dost vtipnými, vybroušenými dialogy. Plastičnost to komiksovým konturám dodá i bez hlubší geekovské znalosti.

Podobnou propracovanost jako postavy ale nemají úvahy o „moci, která má chránit, ale je sama o sobě nebezpečím, rozdílu mezi mírem a klidem, vyhlazením a novým začátkem“ a podobně. Kdyby byly výraznější, byl by Ultron zajímavější a pamětihodnější protivník. Takhle jsou tyto „myšlenky“ čitelnou zástěrkou, aby svět mohl zase být hřiště k devastačním hrám.

Tam, kde jsou Avengers sebeironičtí, jsou nejlepší. A v rámci svištící akce by podle mě neměly zapadnout momenty určitého staromilství, ke kterému jsou hrdinové navzdory neustávajícímu vývoji vpřed schopni se obrátit jako ke svému oldschoolovému základu. Protože to jsou přece jen už veteráni.

Hodnocení: 6/10

Matěj Svoboda / MovieZone.cz

Jako by to režiséra přestalo bavit. Avengers 2 nejsou špatný film, ale ani extra dobrý. Papírově je všechno v pořádku. Víc akce, víc postav, epičtější scény, obrovský rozpočet. Ale je to nuda. Ačkoliv je akčních scén hromada, jsou průměrné a s minimem nápadů. Málokterý okamžik si budete pamatovat pár hodin po odchodu z kina a dohromady všechny ty přestřelky a rvačky vypadají jako jeden velkolepý binec.

S humorem to je tak padesát na padesát. Hrdinové dělají přesně to, co od nich čekáte. Kdo má hláškovat, hláškuje, kdo je vážný, je vážný a všechno funguje tak, jak by asi podle plánu mělo. Ale chybí tomu moment překvapení. Důvod, proč si Avengers: Age of Ultron pamatovat jako něco víc než jen jako dobře odvedenou práci a komiksový hit. Něco, čím byste nalákali kámoše, aby do kina šli s vámi.

Prostě je to velké, drahé, akční, trikové a dokonale správně. Tak dokonale, až to vlastně nudí. Ultron je navíc jako záporák dost otravný a jeho padoušská dvojčata jakbysmet. Snaha natočit něco víc než jen letní hit, který by byl „stoprocentně v pořádku“ tu není vidět vlastně vůbec nikde. Avengers 2 jsou rutina. A to je asi to nejhorší, co se může filmové sérii stát.

Hodnocení: 7/10

Tomáš Karlík / Prima ZOOM

Skvělá podívaná, perfektní scénář, promyšlená režie, bezchybné triky a víc humoru v pěti minutách než ve všech Kameňácích a Babovřeskách dohromady. To je asi tak základní dojem, který si odnáším ze dvojky Avengerů. Hlavním velkým tématem je tentokrát rodičovství – a zodpovědnost za svoje potomky. Nějak se s touhle otázkou vypořádávají vlastně všechny postavy filmu, a ne všechny to dokážou.

I tentokrát se hodně povedl scénář, který dokázal bez větších problémů svést do jednoho filmu postavy z asi šesti filmů a dvou seriálů k tomu – a vyzná se v tom i ten, kdo nechodí na záchod vyzbrojený toaleťákem s obrázky Iron Mana. Lehkým zklamáním pro mě byla snad jen 3D podoba filmu, která v některých scénách spíš obtěžovala, než že by bavila. Hlavně celá úvodní sekvence působila lehce křečovitě a nepřehledně. A pak jeden super-průšvih, který režiséru Whedonovi neodpustím nikdy – tentokrát se totiž nekoná potitulková scéna.

Hodnocení: 10/10

Stanislav Šulc / E15

Do kin jistě za velkých fanfár všech členů cílové skupiny již za pár dní vtrhnu superhrdinové Avengers v očekávaném hitu Age of Ultron. Pokud pro většinu marvelovských adaptací platí, že jde o déjà vu, tentokrát to je déjà vu na druhou. A jak všichni dobře víme, déjà vu je chyba v matrixu, tudíž pokračování Avengerů je takovou chybou.

Ale teď trochu konkrétněji. Opravdu mi nejde o rozdíl mezi DC a Marvelem, respektive o rozdíl jejich filmových adaptací. Obojí má své klady i zápory, oba přístupy mají dobré i špatné produkty. Age of Ultron ale je jen o trochu povedenějším filmem, než byl původní snímek z roku 2012, který vítězil v pompéznosti, ale smysluplnost a filmovost mu byly vzdálené. Dvojka je povedenější ve stavbě, dramaturgii a snad lze alespoň trochu mluvit o příběhu (ale to si dejte do velkých uvozovek). Naopak zcela hloupá je snaha polidšťovat Avengery (každý z hrdinů dostává lidský rozměr, tedy spíše rozmíreček). A terminátorovský záporák je také dost otřepaný a nepříliš funkční.

Opravdu největší problém Ultrona ale je výraz – je to pořád same old shit, stejně jako Středozemě v podání Petera Jacksona. A co baví jednou, možná i dvakrát, popáté, pošesté zkrátka selhává.

Hodnocení: 6/10

Tak co, ještě pořád se chystáte do kina?

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný