6. června 2015 00:15

Poldové do nepohody: Poznejte 6 nejlepších akčních parťáků!

Protiklady přitahují kvalitní kriminální příběhy.

To klišé známe všichni moc dobře - policejní kapitán si zavolá dva neposlušné, co možná nejvíce odlišné detektivy k sobě do kanclu, a udělá z nich tým. Zbylé dvě třetiny filmu se vzájemně podkopávají a urážejí, aby k sobě nakonec, většinou, našli cestu. Filmy jako Poslední akční hrdina si z této praktiky buddy akčňáků vystřelují, filmy jako Starsky a Hutch se do ní naopak ponořují naplno. Nenechte se přitom mýlit, jak uvidíte v sobotní akční komedii Jump street 21, princip parťáků nikdy nevyšel z módy. O tom, že má tahle praktika na čem stavět, se před tím můžete přesvědčit i ve výběru šestera nejlepších (policejních) párů.

6) Butterman a Angel, Jednotka příliš rychlého nasazení

Typ: Nešikovný tlusťoch vs. superpolda

Britské ostrovy se policejních buddy filmů nebo seriálů nikdy neštítily - Bodie a Doyle by ostatně mohli vyprávět. Přesto si buddy poldy dnes asociujeme spíše s Amerikou. Proto tolik oceňujeme snahu Jednotky příliš rychlého nasazení, v níž vedle sebe stanuly protipóly hrozného nešiky s veletělem Nicka Frosta a pintlicha na předpisy s ksichtem Simona Pegga. Touhle komediální dvojicí ale pouze začínáme!

5) Kay a Jay, Muži v černém

Typ: Stařec a mlaďoch

Muži v černém rozhodně nebyli klasickou kriminálkou, když se ale na film kouknete s odstupem, policejní motivy se začnou rýsovat víc než zjevně. Jenom málokterému mainstreamovému filmu se navíc podařilo tak dobře zkombinovat dynamiku staříka a mladíka - dokonce ani ve Smrtonostné zbrani nebyl Murtaugh tak elegantní jako Tommy Lee Jones, který namísto sprintu za podezřelým raději letargicky usedá za volant. Navíc je to jeden z mála filmu, v němž dává smysl spárovat protiklady - Kay totiž za sebe hledá náhradu. Na ten smutný konec nikdy nezapomeneme, na rozdíl od pokračování.

4) White a Exley, L. A. - Přísně tajné

Typ: Drsoň a slušňák

Protiklady v L. A. - Přísně tajné fungují tak hromsky dobře právě proto, že se film dobrou polovinu své stopáže snaží nepůsobit jako buddy kriminálka. Prostě dlouhou dobu sledujeme spoustu postav, z nichž se dva detektivové nemají rádi, a nakonec na sebe po sérii událostí vzájemně zbudou - jenom spoluprací totiž můžou rozlousknout případ. Komplexní tapisérie Města andělů na konci 40. let se tak daří rozložit poldovské kriminálky solidně na prvočástice, a díky závěrečné brutální přestřelce spolu s nimi i diváky samotné.

3) Mulder a Scullyová, Akta X

Typ: Věřící chlap vs. skeptická ženská

Máme tu ale přepárkováno, což? Na ženské kolegyně v buddy kriminálce dochází pohříchu málo, vzácnou variací je však seriál (a dva filmy!) Akta X, a to ze zjevných důvodů. Chemie Muldera a Scullyové je jednoduše... notně odlišná od chemie testosteronem a potem přetékajících chlapáků (i když...). Na oba zvláštní agenty FBI se navíc nejen dobře dívá, ale správně se i poslouchají. Nestává se zase tak často, aby poldové (nebo agenti) padouchy přechytračili jinak než pěstmi a střílením.

2) Harris a Hoyt, Training Day

Typ: Drsoň a slušňák... znovu

Je vlastně otázka, jestli je Training Day, popisující první a možná i poslední den v životě nastupujícího nováčka, zástupcem buddy kriminálek. Jelikož se ale celý film zaobírá právě tím, že jeden polda zaučuje druhého, a pak kolem toho obtáčí odhalení, zvraty i finální pointu, je tu přítomnost policejních parťáků dost klíčová. A právě díky tomu, že se z premisy připomínající libovolnou kriminálku postupně stane docela jiný žánr, nezbývá než zvednout palce hodně vysoko!

1) Murtaugh a Riggs, Smrtonosná zbraň

Typ: Penzista vs. psycho

Jenže na trůnu je místo jenom pro jednoho... teda vlastně v tomhle případě dva. Smrtonosná zbraň sice rozhodně není prvním filmem, který s motivy buddy poldů přišel, ale rozhodně jej dokázal prodat a zpopularizovat tak mocně, že se při vyslovení policejních "parťáků" všem asi navždy vybaví upocený starý černoch a mladý šílený Australan - alias Murtaugh a Riggs. Solidní elán, s nímž série po tři a půl filmu dávkovala zvraty i humor kořenící z jejich vzájemné spolupráce, je jednoduše nezapomenutelný.

Ostatně i z něj čerpá Jump street 21, který uvidíte v sobotu od 22.05 na Prima COOL!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný