10. září 2015 15:00

Pan Burns žije: Představujeme 4 skutečné inspirace postav ze Simpsonů!

Být kreslený ještě neznamená být fiktivní.

Navzdory mnoha, mnoha příkladům, kdy Simpsonovi skrze své vtípky doslova předpověděli budoucnost, panuje jakási rozšířená pověra o tom, že je tenhle seriál pouhou fikcí. Zastánci této linie se však škaredě pletou! Už jen řada epizodních postaviček Simpsonových dokazuje, že je prolínání Simpsonových s realitou velmi častým nešvarem. Ale dokonce i několik nejkultovnějších stálých postav za svou existenci vděčí inspiraci tvůrců ve skutečném světě. Vybrali jsme čtyři, u nichž je to nejpřekvapivější!

Šáša Krusty

Parodie zábavního průmyslu a celebrit, které na oko působí nevinně, ale v zákulisí sjíždějí lajny kokainu, má poněkud nelichotivě skutečný předobraz v sympatickém pánovi.

Matt Groening totiž Krustyho postavil na klaunovi s přezdívkou Rusty Nail. I když to zní trochu jako kódové označení pro sériového vrahouna, Rusty Nail byl příjemným seattleským bavičem z dob Groeningova dětství. Babo proto raď, jak by se mu líbilo, že z něj Simpsonovi udělali hedonistického alkoholika.

Barney Gumble

Většina z nás se asi domnívala, že předlohou Barneyho je věčně opilý a navždy otylý štamgast z místní vesnické/maloměstské/předměstské hospůdky. Ruku na srdce, svého Barneyho zná totiž snad každý, kdo někdy vystrčil podrážky z domoviny.

Tvůrci se přesto primárně inspirovali u postavy tlustého opilce známého jenom jako Crazy Guggenheim (hraný Frankiem Fontainem) z šedesátkového pořadu The Jackie Gleason Show. Obě postavy spojuje věčný pach alkoholu a odér mírně delirického šílenství.

Troy McClure

Snad kvůli tomu, že je Troy "Znáte mě z každého fiktivního filmu" McClure parodií nemlich každého hollywoodské herce, by se mohlo zdát, že je rovněž postaven na všech filmových primadonách.

Troy má však velmi reálnou předlohu ve dvou hereckých hezounech z podobných béčkových filmů – Dougovi McClureovi a Troy Donahueovi. První jmenovaný přitom inspiraci u svého příjmení & kariéry vzal velmi sportovně. Každá scénka Troye McClura mu prý velmi lichotila a jeho vlastní dcera mu dokonce začala říkat "Troy"!

Montgomerry Burns

Snad největším překvapením je spojka mezi panem Burnsem a jeho reálným předobrazem. Burns, satira každého drakonického kapitalisty a superboháče obecně, totiž působí tak trochu jako Trautenberk – je tak přehnanou karikaturou, že snad něco podobného nikdy nemohlo existovat.

Inu, tvůrci Simpsonových mluví trochu jinak. Vzorec jeho chování je převzat od Olava Thona, postaršího severského magnáta, který prý ve svém domovském městě skoupil několik jiných společností, jenom aby je hned zrušil (pravděpodobně doprovázen vlastním ďábelským smíchem, spekulujeme). Poloha rukou Burnse je však převzata od Barryho Dillera, jednoho ze zakladatelů kanálu Fox, a jsou i tací, kteří v chování Burnse vidí jasné odkazy k Rupertu Murdochovi, současnému kontroverznímu majiteli kanálu Fox. Těžko říct, co si tak oba o svém vykreslení pomysleli.

Simpsonovi běží na COOLu každý všední den v 18.50 a o víkendech v 18.30. A to rovnou tři díly za sebou!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný