12. listopadu 2015 19:00

Od Vřískotu k Fakultě: 4 nejlepší horory, které se odehrávají ve škole

Když je návštěva školy děsivější než obvykle.

Pobyt mezi školními stěnami je pro mnohé děsivý až až – co se ale stane ve chvíli, když zemětřesení uvolní skryté paranormální bestie dlouho skryté pod školní budovou? Právě tuto absurdní, doslova bestiální premisu vám v pátek 13. na COOLu naservíruje horor Duchotřesení. Ani zdejší prapodivný nápad na propojení duchařiny a náctiletých výrostků však není příliš originální. Jak už ostatně v historii filmu prokázaly mnohé jiné horory, školní prostředí je totiž doslova inkubátorem děsu – připomeňte si to na čtyřech jiných žánrovkách.

Battle Royale

Máte jistě pravdu, že Battle Royale se neodehrává přímo mezi školními stěnami – jenom obtížně by se však hledal horor, který tak barvitě a výstižně popisuje středoškolské mezilidské vztahy. Zdejší děj se odehrává v alternativní realitě, kde je jednou za rok vybrána třída, která si zabojuje na život a na smrt.

Nenajdeme tu tak jenom řadu krváků a brutálních smrtí, ale i velmi chytrou analýzu a metaforu školských let a miniaturu japonské společnosti jako takové. Battle Royale se možná odehrává mezi stromy, ale odér školních tříd a chodeb z filmu přesto číší na hony daleko!

Vřískot

Americký Vřískot (1996) od Wese Cravena samozřejmě není prvním filmem o tom, jak školní studentstvo postupně umírá rukou psychotického vraha. K tomu bychom museli jít pěkně nazpět k Noční můře v Elm Street, Texaskému masakru a dalším pozapomenutým perlám 70. a 80. let. Rozhodně však svůj formát zpopularizoval pro soudobou generaci. Není ostatně náhodou, že parodické Scary Movie přišlo jenom pár let nato.

Ve Vřískotu najdeme vše, co činí moderní horor hororem: titulního zabijáka, který je tajemnější než hrad v Karpatech, důraz na větší počet postav, než bylo dříve zvykem, i množinu cool momentů, které si diváci mezi sebou můžou vyměňovat jako na běžícím pásu.

Fakulta

Po šílených vrazích tentokrát přeřadíme na hrozbu mimozemskou. Avšak ne snad, že by se tím na zabijácké tematice něco změnilo. I první polovina Fakulty se totiž tváří mysteriózněji než zapomenutá snídaně Foxe Muldera, dokonce se chvíli zdá, že na zdejší střední škole řádí klasický vrahoun jako ve Vřískotu a jeho klonech. Ale chyba lávky!

Záporáky jsou tentokrát mimozemští parazité, kteří infikují jednoho člověka po druhém a jenom duo nerdů je může zastavit – pouze oni totiž mají encyklopedické znalosti toho, jak zatnout tipec mimozemské invazi. Fakulta je typickým postmoderním dílkem, které s vážnou tváří cituje dějová klišé, a jak jich při tom využívá, tak si z nich notně utahuje. A krom toho tu najdeme i absurdní happy ending – co víc od filmu ze střední školy chtít!

Carrie

Měli jsme tu vzájemné vraždičky, měli jsme tu mimozemskou hrozbu i tajemného šílence s nožem. Carrie je ale unikátní v tom, že tentokrát sledujeme právě film z perspektivy samotné hlavní vrahounky. Neznamená to, že je situace telekinezí disponujícího uzlíčku neštěstí jménem Carrie černobílá – naopak s hrdinkou rozhodně sympatizujeme! Její spolužáci jsou totiž skupinka šikanujících parchantů, a to ani nezmiňujeme Carrieinu maminku.

Vše kulminuje v kultovní závěrečné scéně, kdy Carrie pod tlakem velmi, velmi nefér kanadského žertíku a dost možná smrtelného zranění, které v jeho důsledku nastane, poměrně pochopitelně masově vyvraždí svůj celý ročník. A diváci ji při tom obvykle tleskají! Nepíše se ale rok 1976 a jakákoliv situace, kdy jeden žák neunese šikanu a pobije celou svoji třídu, dnes namísto úvah spravedlivé odplaty vyvolává vzpomínky na identické situace v reálu – v nichž většinou sice absentuje telekineze, ta je však více než vydatně nahrazena útočnými puškami…

Duchotřesení začíná v pátek ve 22.10 na Prima COOL.

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný