18. března 2015 11:00

Od Pretty Woman po Jennifer Lopez: 7 moderních Popelek!

Nová Popelka právě utržila v kinech obrovské peníze. My ale fandíme spíš moderním adaptacím téhle pohádky.

Sedmdesát milionů dolarů za jediný víkend v amerických kinech. To je solidní úspěch, který novou Popelku od Disneyho staví skoro na úroveň Alenky v říši divů! V Česku tenhle slavný příběh úspěch podobného kalibru zcela jistě nezažije, protože místní publikum je otupeno neustálým reprízováním Tří oříšků pro Popelku. Díky Libušce Šafránkové známe onen slavný příběh až příliš dobře. A možná proto máme radši adaptace, které klasiku o ušmudlaném kačátku, tvrdé práci, střevíčku a slepém princi, jenž nakonec prozřel, umí trochu zmodernizovat.

1) Pretty Woman

Zdaleka nejslavnější moderní variace na Popelku, ve které služky a nevlastní dcery nahradilo nejstarší řemeslo na světě. Místo prince na bílém koni je tu spekulant v bílé limuzíně, ale jinak všechno sedí a není tak těžké to prohlédnout. Na rozdíl od jiných modernizací se ovšem Pretty Woman v odkazech nerochní, takže funguje i zcela samostatně, aniž by svůj pohádkový původ divákovi nějak vnucovala. Julia Roberts ale v rozhovoru se svou kamarádkou od fochu Popelku alespoň zmíní, coby úspěšný důkaz toho, že se lze vyhrabat z chudoby.

2) Pokojská na Manhattanu

Tohle je ta pravá limonáda ze života! Stelete postele v pětihvězdičkovém hotelu, jste svobodná matka a vyděláváte si svých pár babek za to, aby měli boháči v koupelně čisté ručníky a dostatečný počet mejdlíček. A jednoho dne zjistíte, že jeden z ubytovaných vlastně není až takový snob. A on zase zjistí, že... máme vám vůbec prozrazovat, jak to skončí? Jasně, žili spolu šťastně až na věky. Rozdíl je v tom, že tady máme děcko, shánčlivou imigrantku Jennifer Lopez a spoustu dalších, ne úplně jemných náznaků třídního boje. Přesto dnes patří Pokojská k těm lepším zástupcům romantického žánru.

3) Podnikavá dívka

Že v tom tu Popelku vůbec nevidíte? Ale no tak, je to sice trochu emancipační, ale Melanie Griffith je tu za onu ušmudlanou sekretářku, kterou už nebaví přebírat zrní (dokumenty) po ostatních a sní o svém princi (manažerovi) Harrisonu Fordovi. A protože je na rozdíl od pohádkových puťek trochu od rány, využije svou příležitost, když si její šéfová zlomí nohu. Z dnešního pohledu film vyčnívá hlavně spoustou později slavných herců v epizodních roličkách a taky ujištěním o tom, že rok 1988 byl pro dámské účesy opravdovým dnem.

4) Zakletá Ella

Jednoduchý klíč k určování Popelek: V originále se postava jmenuje Cinderella, takže odvozené postavy se jmenují Ella, Elle, DaniElle atd. Zakletá Ella vypadá tradičně, ale dělá si z pohádkového světa legraci a zasazuje do něj postmoderní prvky. Je to vlastně docela nevinná legrace s Anne Hathaway, která film natočila krátce po Deníku princezny (což je pro změnu moderní adaptace My Fair Lady).

5) Moderní Popelka

V podstatě do puntíku opsaný původní koncept v podání soudobé Disney TV, tj. naprosto neškodné, přebarvičkované a s Hilary Duff v hlavní roli. Moderní pohádka byla dokonce tak úspěšná, že Disney o pár let později natočil volné pokračování, tentokrát se Selenou Gomez. Originálu (ehm) se však nevyrovnalo, už kvůli báječné maceše v podání Jennifer Coolidge.

6) Kouzelná romance

Povedený snímek s Amy Adams kombinuje hned několik pohádek, takže v něm možná primárně Popelku nehledáte, ale hlavní hrdinka se jmenuje GisELLE a umí si přivolat na pomoc holoubky, aby jí pomohli s úklidem. Navíc taky sní o princi a proběhne i zkoušení střevíčků. Jen ten princ se nakonec dočká úplně jiné nevěsty, ale tak už to občas v životě chodí.

7) Čarovný les

V muzikálovém slepenci mnoha pohádek, který se do kin teprve chystá, ačkoliv v USA už měl premiéru dávno, samozřejmě nemůže Popelka chybět. Zahrála si jí drobná Anna Kendrick. O typickém zpracování lze mluvit jen stěží. Kromě neustálých popěvků a tanců se totiž Popelka potká i s Rapunzel nebo Červenou Karkulkou.

Kterou popelkovskou předělávku máte nejradši vy? Dejte nám vědět v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný