23. listopadu 2015 11:00

Od DiCapria ke Clooneymu: 6 herců, kteří by se měli vyhýbat akčním rolím

Ne každému to s kvérem sluší.

Na sobotní večer se můžete přenést do svého mládí, ve 20.00 totiž na COOLu v akční roli zaperlí hrdina přelomu tisíciletí, Seann William "Stifler" Scott ve filmu Neprůstřelný mnich. Tohle béčko z roku 2003, v němž se někdejší hvězda "Prciček" pere s Karlem Rodenem, je geniální sondou do minulé dekády, kdy bylo možné do akční role obsadit i někoho, kdo nemá na akci žádné buňky. Scott v tom však rozhodně není sám, drsné hlášky totiž nejdou daleko více frajerům.

George Clooney

Slavný harcovník šarmantních svůdců si akční roli zkusil hned několikrát, jeho nejslavnějším provarem Batman a Robin si však uzavřel jakoukoliv možnost zvládnout přesvědčivě muže akce. Jistě, na počátku kariéry si dal komické Od soumraku do úsvitu nebo blbost Peacemaker, prakticky nikdy mu však cezení hlášek nešlo příliš dobře a přesvědčivě, a s v ruce s puškou vypadal spíše jako prase s tužkou. Ba ne, Clooney je nejlepší, když si střihne chlápka v obleku, který problémy řeší hlavou. A nemáme tím na mysli rozdávání "čelíček".

Brigette Neilsen

Nejen chlapákům to v akční roli nemusí příliš slušet. Příkladem za všechny zástupkyně něžného pohlaví budiž Brigette Neilsen. Ač mimo film působí notně elegantně a snad nikdo nepochybuje o její fyzické zdatnosti, při bojových scénách se Brigette náhle proměnila v křehčí osobu než porcelánová baletka. Adeptka na první pořádnou akční hrdinku na to prostě neměla.

Halle Berry

Taková čokoládová kráska Halle Berry je na tom podstatněji lépe - jako pološílená přeživší v Gothice třeba zvládala kmitat docela solidně! Je ale rozdíl mezi tím hrát vystrašenou maniačku, které stačí k navození efektu správně vykoulit oči, a střihnout si někoho, kdo má v akčních scénách působit suverénně. Třebas v poslední Brosnanově bondovce Dnes neumírej působila Halle s bouchačkou v ruce méně přesvědčivě než zdejší Madonna - a to už je co říct!

Nicolas Cage

Pomalu zajíždíme do kontroverzních vod, Nic Cage je totiž přece někdo, koho akční role proslavily po celém světě! Jenže chyba lávky. Jak ukazují jeho poslední filmy jako Ghost Rider nebo Drive Angry, Cage vždy působil trochu jako maniak než jako sympatický bouchač. Těch několik filmů, které toho využily ku svému prospěchu, především Skála, Con Air a Tváří v tvář, Cageovi udělaly dobré jméno. Další tvorba však, podobně jako v případě Halle Barry, naplno demaskovala jeho (ne)schopnost sehrát více akčních poloh.

Steven Seagal

Ano, Steven Seagal má sice černých pásů na rozdávání (a v poslední době tomu odpovídá i jeho vlastní pas…), a přibližně ve dvou prvních filmech dokázal vyhrát přesvědčivý výkon. Jeho perfektně naštvaný výraz v Nicovi a chladný, skoro lehce znuděný profesionalismus v Přepadení v Pacifiku, ale zároveň odhalily obě dvě herecké polohy, které Steven zvládá. Od té doby uteklo hodně vody, Stevenovy hlášky znějí spíše jako volání astmatika o pomoc a i jeho bitkařské schopnosti vyvolávají údiv nad tím, že kamera má přece přidávat jenom deset kilo...

Leonardo DiCaprio

Miláček haterů Oscara a superhvězda poslední let má jedno velké tajemství - s puškou v ruce vypadá náramně vtipně. Není náhodou, že Leo nikdy nehrál plnohodnotnou akční roli. To jediné, co se v jeho filmografii blíží tradiční akci, je nemastný neslaný Krvavý diamant a podstatně lepší Skrytá identita, která však funguje spíše jako drama než jako akční veletoč.

Je zkrátka dobré znát své klady, ale i své zápory. Ostatně i Sean William Scott se s Neprůstřelným mnichem poučil. Připomeňte si to na COOLu už v sobotu ve 20.00.

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný