2. října 2015 09:00

Od Avengers k X-Menům: 4 nejlepší superhrdinské týmovky!

Celek je víc než součet jednotlivostí!

Vytrvalá válka mezi dvěma tlupami mutantů je zpátky! V sobotu večer totiž na Prima COOL startuje esenciální komiksový film X-Men z roku 2000, který stál na samém počátku éry moderních komiksových trháků. Oproti jeho předchůdcům byl unikátní v mnoha ohledech - jedním z nejviditelnějších však byla přítomnost více postav na obou stranách mutantí barikády. Svým způsobem byl tak X-Men první komiksovou týmovkou, tedy subžánrem, kterému se dnes velmi slušně daří. Může se to zdát jen jako malinkatá změna, právě v týmovkých se ale skrývá síla komiksů. Jako důkaz jsme vzpomněli na několik nejvýraznějších exemplářů.

Avengers

Avengers samozřejmě zůstávají všem ještě v živé paměti. Úvodní otevření “hvězdné brány”, Loki v obleku, kočkování na palubě hellicarrieru i finální souvislá bitva o New York dnes zůstávají stejně zábavné jako před třemi lety. I když však komiksové filmy vznikají už od 70. let, prvního velkého boomu se dočkaly po roce 1989 (kvůli Batmanovi) a od roku 2001 patří mezi hlavní tahouny filmového průmyslu. Až do roku 2012 si ale jen málokdo dokázal představit příchod něčeho jako byli Avengers.

Samozřejmě, Marvel v předcházejících letech dával okatě najevo, že svou sérií “úvodních” filmů jako Iron Man, Kapitán America nebo Neuvěřitelný Hulk buduje základy pro jejich společný film. Takto velkolepý filmový seriál však co do komiksů nikdo nikdy dříve nezkusil. I když se tak lze na Avengers s odstupem dívat jako na trochu vtipnější nadprůměrné sci-fi o ufounské invazi, Marvel skrze fenomenální úspěch filmu právem slízl pěkně hutnou smetanu!

X-Men

Právě kvůli neočekávatelnosti Avengerů ostatně dodnes adorujeme první týmovku vůbec, neboli sérii X-Men! Dávno před tím, než Marvel vůbec napadlo točit film o více postavách najednou (dokonce i několik kritických let před přechodem Chrise Nolana k Temnému rytíři), totiž X-Men v roce 2000 dokázali udělat seriózní komiksový film o partě postav. Do té doby byli nejzajímavějšími příspěvky Batman (1989) a Superman (1978). Jenže více postav prostě znamená i více interakce, napětí a zábavy!

Peckoidní šolíchaná mezi dvěma partami mutantů pak kultovně rok před 11. zářím končí bitkou u newyorské Sochy svobody, dávajíc na oděv hlubší morální poselství X-Menů - obavy z tyranie a z terorismu. Je jenom příhodné, že pod povrch filmu ukryl Bryan Singer, rejža X-Menů, rovněž mutanty jako metaforu skrývané homosexuality. Nejen souboje a hlášky, ale i hlubší význam činí z úspěchu X-Menů věc, na kterou lze být právem hrdý!

Strážci Galaxie

Některé postavy jsou dobré, některé špatné, a pak jsou tu postavy, které jsou… jiné. Morálně šedivé, plastické, zkrátka ohromně zábavné! Právě takové lze najít v další mírně opomíjené loňské marvelovce, ve Strážcích Galaxie. A i když tihle anti-superhrdinové zatím vyplodili jenom jeden film, zaslouží si zmínku už jen za elán, jaký do něj vložili.

Narozdíl od X-Menů nebo Watchmenů (níže) si Strážci Galaxie na nic nehrají, a tato svoboda jim dovoluje naservírovat nekompromisně vtipné hádky i momentky, které by jinak patřily spíše do komediální gangsterky. Jenom málokterý příběh o vzniku superhrdinského týmu totiž disponuje nutností utéct z galaktického vězení nebo spoluprácí raketového mývala s chodícím stromem. A zjevně je to chyba, filmový světe!

Strážci - Watchmen

Říká se, že zoufalí lidé činí zoufalé věci - na poli komiksových filmů by se však asi nenašel jiný snímek, který toto pořekadlo ztělesňuje tak dokonale. Celý Watchmeni jsou totiž hubičkou klasickým komiksovým hrdinům jako je Kapitán Amerika, Superman či Batman, avšak ohnutým tíhou reality do narušených pološílenců. Protože kdo jiný by na sebe asi tak navlíkl neopren a šel v noci na vlastní pěst rozbít hubu mafiánům, než někdo nenormální bez pudu sebezáchovy?

Watchmenům se na ploše jediného filmu (na motivy komiksového románu) daří fantasticky vykreslit nejen schopnosti a mentalitu několika superhrdinů, ale zároveň i jejich zevrubnou psychologii. Když se nakonec spojí, aby porazili jednoho ze svých řad, a celé to skončilo na netradiční struně, vlastně to ani jako týmovka nepůsobí. Spíš jde o setkání starých (ne)přátel přesně tak, jak by asi vypadalo i v reálném světě…

Za to vše tak trochu vděčíme i X-Menům. Připomeňte si, čím byli výjimeční v sobotu od 20.00 na Prima COOL!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný