26. června 2015 10:00

Od Armageddonu ke 2012: Vybrali jsme 5 nejlepších katastrofických filmů!

Lidské potěšení z ničení je neukojitelné! I na plátně.

V sobotu večer se oblečte do plavek a gumáků, čeká vás totiž dvoudílná minisérie Vlna zabiják, která na Prima COOL startuje ve 20.00. Jak zřejmě odhadnete z názvu, Vlna zabiják rozkreslí fatální vlnu tsunami, která postihne východní pobřeží USA. Je tu však jeden háček - události nepředcházelo žádné zemětřesení. Rozbíhá se proto vyšetřování, kdo nebo co dalšího mohlo tsunami způsobit. Vlna zabiják rozhodně není jediný film katastrofického žánru - jenom pro vaše potěšení z destrukce jsme zavzpomínali na několik dalších, od nejstaršího příkladu až po ten nejméně nápadný.

První filmová desturkce - Deluge

Katastrofa: Mimo jiné zemětřesení v New Yorku

Film: Katastrofy fascinovaly filmaře odnepaměti, chvíli však trvalo, než se jim dostalo náležité pozornosti. Teprve v roce 1933 vznikl snímek Deluge, který nechal svět zničit nevysvětlenou globální katastrofou složenou ze zemětřesení, bouří a vln tsunami. Zničil při tom hromady miniatur a ukázal trend budoucí filmové destrukce.

Za neuvěřitelný rozpočet 171 tisíc dolarů (!!!) vznikl kasovní trhák a jeden z prvních katastrofických a zároveň post-apokalyptických snímků, ač ho v učebnicích destrukce přehlušil dějově povedenější King Kong. Deluge však rozhodně vydělal nemalé sumy peněz. Ironií osudu přitom román Deluge, předloha filmu, skrze svou ústřední katastrofu metaforicky komentoval hospodářskou krizi a konec bujarých 20. let.

Nová doba ledová - Den poté

Katastrofa: Nová doba ledová

Film: Metafory byly živé i o sedmdesát let později, po dekádách katastrofických filmů (zlatý věk žánr zažil v 70. letech). První a zdaleka ne poslední zmínka Rolanda Emmericha v našem rychlopřehledu patří jeho zkázonosně klimatickému Dnu poté. I když se většina klimatologů obává spíše komplexnějšího průměrného oteplení a jeho vlivu na narušení klimatických vzorců (boing, čas na reklamu na Prima Zoom), Emmerich ve Dni poté prostě vyhlásil návrat doby ledové.

Co následovalo, byla série monumentálních epizodek nikoliv z konce světa, ale rozhodně z jeho drastické proměny. L.A. postihla supertornáda, New York zamrzl a spolu s ním nakonec i většina území mírného pásma. Mezi nejsatiričtější momentky patřila migrace Američanů do Mexika a jim podobné. Kampak asi utíkali Evropani...

Právě závěrečné přijetí ústřední katastrofy ale činí ze Dne poté poměrně velké mainstreamové unikum.

Asteroid ničitel - Armageddon

Katastrofa: Drtivý dopad asteroidu o velikosti Texasu

Film: Mnohem častější je totiž konečné zamezení ultimativní katastrofy před koncem filmu - ale zase ne dost na to, aby se divák do té doby nudil. Právě proto díky bohům za asteroidy! Mohou létat ve větším počtu, takže na pár zničených měst dojde, ale tomu nejhoršímu může zabránit ústřední parta hic.

Armageddon není první a rozhodně ani poslední film o dopadu kosmického tělesa. Do dnešních dnů jde však o zlatou normu daného subžánru. Celkovému dojmu tak vlastně ani nevadí skutečnost, že koukatelná je jenom první polovina s výcvikovou částí, zatímco od startu se z filmu stává hrozná nuda, kterou nespasí ani sebevražedný Bruce Willis...

Neviditelný rozklad - Nákaza

Katastrofa: Pandemie viru podobného chřipce

Film: Vedle veškerého destrukčního porna by skromnější, realističtější Nákaza rozhodně neměla zapadnout. Kde se totiž jinde likvidují modely světových metropolí, Nákaza obyčejnou radost z ničení nahrazuje hororovým strachem z realističnosti vykreslené pandemie.

Není tu žádný šílený virus měnící lidi na zombies - nakažení virem MEV-1 mají prostě horečky, kašlou a nakonec v části případů zkolabují a zemřou. Za MEV-1 dokonce ani nestojí teroristi nebo CIA, mezi populaci se z pralesů prostě dostal vlivem deforestace. Právě díky tomu následných 120 minut ukázek toho, jak postupně společenský řád upadá (ale nikdy nedojde na definitivní, přehnaný konec civilizace), dovedou zapůsobit víc než sebelepší srážka s digitální kometou.

Zmutovaná neutrina posunují kontinenty - 2012

Katastrofa: Na celosvětové superzemětřesení/pohyb kontinentálních desek a vlivem toho i utramegatsunami tentokrát dojde kvůli tomu, že slunce zmutovanými neutriny zahřálo pozemské jádro. Logiku nebo nedejbože vědu v tom nehledejte.

Film: Globální katastrofou jsme začali, proto ji i skončíme. I přes letošní zemětřas San Andreas zůstane pět let starý snímek 2012 od Rolanda Emmericha zřejmě ještě na dlouhou dobu vrcholem žánru - nikoliv snad kvůli vypointované story nebo dechberoucím dialogům, ale kvůli sofistikované praktice jménem MÍT VELEHORY DOLARŮ PRO DIGITÁLNÍ TRIKAŘE, která sama o sobě řeší spousty tvůrčích problémů.

Ve 2012 díky tomu vybuchuje všechno. Úplně všechno. Yellowstonský park? Detonující supervulkán. Los Angeles? Utopí se v moří jako kotě. Bílý dům? Sejme ho na supertsunami nesená letadlovka. Hlavními postavami jsou tady triky, lidští herci stejně jenom ubírají cennou stopáž skutečným hrdinům - neviditelným andělům destrukce.

Sobotní opus Vlna zabiják tak má rozhodně na čem stavět a ukazovat od každého něco. Sledujte jej na Prima COOL od 20.00.

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný