7. prosince 2015 09:00

Návrat do budoucnosti a spol.: 5 nejšílenějších vědců z filmů a televize

Vizionáři tak nespoutaní jako jejich účesy.

Co vše jste ochotni obětovat své kariéře? Hrdina pátečního hororu Moucha, který na COOL přibzučí ve 22.15, podstoupí vědě své tělo i mysl. Když se totiž po fatální chybě svého teleportéru začne proměňovat v titulní létavou bestii, z původního sympatického vědátora se naplno odkope jako prototypální šílený vědec, než se stane něčím mnohem, mnohem horším. Vědci to ale ve filmech nikdy neměli moc snadné. Jenom málo z nich kope za tu správnou stranu, těmi správnými prostředky anebo nevypadají jako reklama na zásah elektrickým proudem. Vypíchli jsme patero těch nejzajímavějších!

Dr. Emmett Brown

Má vizáž Alberta Einsteina, oproti objeviteli teorie relativity však navíc rád drandí rychlostí 88 km/h po lokacích minulosti i budoucnosti. Těžko v dnešní popkultuře najít osobnost, která asociuje pojem “šílený vědec” tak mocně jako Emmett. Přitom již v době premiéry jeho postava parazitovala na klišé vytvořených jeho předchůdci (řadu z nich najdete níže). Emmetta i tak vykupuje jedna věc – z našeho seznamu šílených vědátorů je snad jedinou kladnou postavou. To už o něčem z tohoto ranku postav vypovídá, což?

Dr. Josef Heiter

Šíleným vědcům se v dnešních filmech už nedaří tak jako kdysi. Mnohem častěji jsou za záporáky teroristé, finančníci nebo politici. Ale zrovna v obludném hororu Lidská stonožka nalezneme příklad par excellence v doktoru Heiterovi. Za co si svůj status vysloužil? Na vině není nic menšího než jeho snaha o rozšíření lidského povědomí o tom, co se s lidmi stane, když jim k ústům přišije cizí řitní otvor. Inu, cesty poznání jsou nevyzpytatelné...

Dr. Herbert West

Přibližně z doby doktora Browna pochází i Herbie West, jeho obor je však vnímaný znatelně méně pozitivně. West se totiž v klasickém komediálním hororu Re-Animator (1985) zabírá výrobou ultranásilných chodících mrtvol. Díky nepřekonatelnému výkonu Jeffreyho Combse v hlavní roli je Re-Animator perfektním amalgámem důvodů, proč šílení vědci už víc jak století jitří lidskou fantazii.

Dr. Divnoláska

Vědátory zralé do kazajky nenajdeme jenom v hororech nebo dobrodružných filmech, ale i v politických satirách. Kubrickova parodie jaderného odstrašování si dokonce německého emigranta se zálibou ve štěpení dala přímo do názvu – vzdor skutečnosti, že je dr. Divnoláska přinejlepším vedlejší z vedlejších postav celé zápletky. Koho si však diváci pamatují více – důstojníky a generály, kteří se snaží zastavit omylem vyvolanou jadernou válku, nebo srandovně šíleného pantátu, kterému svévolně hajluje ruka? Odpověď moc dobře znáte.

Rotwang

Jedním z prototypů šíleného vědce je samozřejmě dr. Frankenstein posedlý překonáním smrti. Je proto jenom příznačné, že rovněž jeden z prvních šílených vědců ve filmu nese germánské jméno a rovněž má na triku vytvoření života, tentokrát však umělého. Právě jeho robotka, původně zamýšlená jako náhrada jeho mrtvé ženy, odstartuje celou zápletku Metropolis, jednoho z vůbec prvních sci-fi filmů.

Moucha začíná v pátek ve 22.15 na Prima COOL!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný