27. srpna 2015 10:00

Megažralok vs. obří chobotnice: Vybrali jsme 6 nejděsivnějších vodních potvor

V těhle filmech mají vodní radovánky docela jiné konce!

Prsa, chlast a rybičky - tak by šly ve stručnosti shrnout hlavní důvody, proč si v pátek večer na COOLu naladit žhavý letní trhák Piraňa 3D. Béčko, které se za nic nestydí a mezi jehož postavy patří skutečné pornoherečky, natočil matador krváků Alexandre Aja. Jako pro každého správného hororového režiséra byly skutečnými hlavními postavami zdejší žravé rybky. Piraně ale nejsou jediná velká jména pod filmovou hladinou. Tipnete si, na které všechny vodní zhůvěřilosti dojde v našem přehledu jejich kolegů?

Bruce

Znáte z filmu: Čelisti

Zahřívací kolo je jasné - snad nikdy nic v hitovosti nepřekoná zprvu nenápadný snímek Čelisti od jakéhosi nepříliš režiséra Stevena Spielberga. Letní podívaná, která vrátila Američany houfně do kin (a udělala z likvidace reálných nebohých žraloků trendy aktivitu), zároveň splodila jedno z nejúspornějších monster filmové historie. No povězte sami - copak si kterákoliv jiná stvůra při strašení vystačí jenom s tím, že ukáže světu kousek ploutve?

Netvor z Černé laguny

Znáte z filmu: Netvor z Černé laguny

Důkazem geniality Čelistí je sotva o dvě dekády starší kultovní horor Netvor z Černé laguny. Už jeho název napovídá, že tentokrát zaplouváme do vod mírné béčkové trapnosti. Naivní horory z 50. let jsou však stejnou měrou rozkošné, jakožto i děsivé. Nic na tom vlastně nevadí, že je Netvor bohapustou kopií zápletky o další dvě dekády staršího King Konga - oba filmy popisují, jak se de facto zvíře zaláskuje do krásné člověčí samice, uteče ze zajetí a v závěru je prošpikováno projektily. Monstrum, v tomto případě chybějící evoluční článek mezi člověkem a obojživelníkem, však vzdor tomu notně ovlivnilo design filmových potvor. Vzpomeňte si ostatně na všechny jeho bratránky z Akt X!

Piraně!

Znáte z filmů: Piraňa, Piraňa 2: Létající zabijáci, Piraňa 3D

Zastavit se ale musíme i u našich milých masožravých rybiček. Ty zkrvavily filmové vody hned třikrát, naposledy právě v nedávném opusu Piraňa 3D, který na velké plátno znovu vrátil fascinaci béčkovými filmy. Premisa série je snadná jako facka - v zásadě kopíruje princip Čelistí, jenom s množinou menších ryb. Druhý piranní film z roku 1981 přitom sérii na dlouhou dobu potopil - a spolu s ní skoro i kariéru Jamese Camerona, který film spolurežíroval. Na nadarmo se za to dodnes stydí.

Moby Dick

Znáte z filmu: Moby Dick

Od moderního béčka zpátky ke klasice. Moby Dick je patrně prvním skutečně populárním vodním monstrem (alespoň pomineme-li tedy různé starověké a středověké legendy). Byl totiž oproti nim zamýšlen jako zcela fiktivní příběh. Autor románu Herman Melville, sám námořník tělem i duší, sice věděl o několika výjimečných instancích útoků velryb na rybáře (a především na velrybáře). Moby Dicka však stvořil především jako metaforu toho, že touha po pomstě může být velmi, velmi zkázonosná. Nelze se proto divit, že po Moby Dickovi sáhli i tvůrci Star Treku VIII: Prvního kontaktu, když potřebovali Picardovi vysvětlit, proč to s Borgy trochu přehání...

Svítící ufouni

Znáte z filmu: Propast

I když se nakonec svítící emzáci z Propasti, Cameronova inteligentního sci-fi z roku 1989, ukážou být hodnými mimozemšťany, dilema jejich nejasného vztahu k lidem je hodně dlouho zastřeno. A právě tato nejistota následně pohání činy zdejších postav. Jejich tajuplný design, namísto tmy ukrytý v oslnivé záři, přitom notně čerpá inspiraci právě u hororů. Propast i díky tomu působí trochu jako Cameronova omluva za druhé Piraně...

Megažralok a obří chobotnice

Znáte z filmu: Megažralok vs. obří chobotnice

Tady už snad není co vysvětlovat - šílenství studia Asylum, které sází na trh jeden bizarnější katastrofický film za druhým, před šesti lety vykulminovalo ve snímek, kde Lorenzo Lamas pronásleduje dvě oceánská supermonstra bojující o nadvládu nad světem. Snímek, který je tak špatný, až je zábavný, se přesto stal kultem. A to jsme ale ještě nevěděli, že nás čeká i Žralokonádo!

V Piraňa 3D na velikosti sice nesází, ale bohatě to vyvažuje rybí kvantita. Pusťte si tenhle děsivý i zábavný biják už v pátek ve 22.15 na Prima COOL!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný