9. srpna 2015 12:00

Líza prezidentkou USA: 4 epizody Simpsonových, kterými mohl seriál skončit

Uroňte s námi slzu při pomyšlení na nemyslitelné!

Po čtvrtstoletí kariéry Simpsonových je skoro až fantaskní zabývat se závěrem seriálu. Žlutá rodinka je tu s námi tak dlouho, až se zdá, že v nějaké podobě a formě přežije nás, vás, vyhoření Slunce i tepelnou smrt vesmíru. Nic ale netrvá věčně. Jak bude vypadat skutečný poslední díl Simpsonů, vysílaný snad někdy v daleké budoucnosti, sice zatím nevíme – několik kandidátů na optimální zakončení Simpsonů nám však poskytlo už 26 uplynulých řad.

4) Nebárt se budoucnosti

Story: Díl zasazený v budoucnosti se v našem přehledu neobjevuje naposledy, ukázat totiž naše postavy roky po hlavním dění je starý vyprávěcí tahák. Ostatně, vzpomeňte si třeba na závěr Harryho Pottera. V tomhle provedení se ale Simpsonovi o vykreslení budoucnosti pokusili podruhé a o fous úspěšněji. Story o Bartovi, který žije jako totální budižkničemu, zatímco Líza je prezidentkou, byla totiž mnohem zajímavěji vyprávěna než poměrně tradiční Lízina svatba, první cesta Simpsonů do budoucnosti.

Proč by to fungovalo: Zaprvé, budoucnost různých obyvatel Springfieldu je vtipem sama o sobě. Zadruhé, objevuje se tu i něco, co Simpsonovi nedělají – totiž vývoj postav. Bart se na konci dílu rozhodne změnit svůj život, a to je nejlepší konec pro někoho, kdo posledních X řad seriálu strávil jako sice zábavný nýmand, ale přesto nýmand.

3) Duch Vánoc příštích

Story: Další, tentokrát mnohem modernější "futuristická epizoda" – a opět doslova trefa do černého! Kombinace vánoční atmosféry a snahy Barta o lepší vztah se svými dětmi, se totiž na rozdíl od řady jiných budoucích dílů zaměřila na rodinné vztahy nejen mezi Homerem, Marge a Lízou s Bartem, ale doslova na další generaci.

Proč by to fungovalo: Zvláště zakončení dílu, ukazující další a další vánoční ročníky a Barta morfujícího do klona Homera, by byla dokonalým zakončením příhod žluté rodinky. Nic nekončí, vše jede dále... vstříc Futuramě!

2) Filmy, v nichž si Simpsonovi zahráli

Story: Popojeďme ale mimo obligátní futuristické díly na konec v nynějším období. Epizoda 8. řady se pokusila o cosi jako Čarodějnický díl – nabídla trojici separátních příběhů, tentokrát však namísto hororového podtextu v notně sebeuvědomělém formátu. Trojice segmentů totiž ukázala jiné (fiktivní) seriály, v nichž hráli naši Simpsonovic, jako by šlo o herce sebe sama, nikoliv jen postavy.

Proč by to fungovalo: I jedním z původním konceptů na film o Simpsonových bylo prozření našich postav, že jsou fiktivními hrdiny televizního seriálu. Tohle postmoderní téma na způsob Truman Show je zkrátka hodně silné, přiznává totiž postavám status, který vlastně v reálu dávno u svých diváků mají. Umožňuje navíc přijít se zcela novou paletou vtípků. Kdo jiný by si ostatně prozřením na konci Simpsonů zasloužil odhalit slávu, jaká mu patří, než hlavní postavy seriálu?

1) Super věc, kterou Bart už nikdy neudělá

Story: Bart se bojí, že jeho život bude navždy nuda, zorganizuje proto pro svou rodinu výlet turistickou lodí. Zároveň ale sérií triků všechny na lodi přesvědčí, že na pevnině vypukla smrtící epidemie, a plavidlo tak musí zůstat navždy na moři. Krom toho, že se jeho plán samozřejmě rychle zvrtne do Vodního světa, uděluje smířlivé, rodinné zakončení jinak totálně fantastické story pěknou lekci o vztahu mezi realitou a fikcí – jak se sluší a patří na animák o rodinném životě.

Proč by to fungovalo: Závěr dílu, v němž je starý Bart v domově důchodců, zůstává na dokonale pozitivní vlně (na rozdíl od většiny budoucích verzí Barta) a nechává přitom otevřená vrátka interpretacím dalšího dění. Epizoda v sobě navíc umně spojuje zcela absurdní zápletku s tklivým rodinným závěrem s morálním poučením. Vlastně trochu podobně jako oba konce Futuramy. Být to natočeno trochu dojemněji, utírali bychom si všichni při takovém konci Simpsonů slzy nejméně prostěradlem!

Naštěstí Simpsonovi zatím nekončí, a tak všechny podobné úvahy zůstávají pouze ve stadiu spekulací. Nebude tak tomu ovšem navždy, proto raději užívejte s Prima COOL Simpsonů plnými doušky, dokud to jde!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný