12. června 2015 21:00

Kdo předvedl nadlidský výkon? Představujeme velkou trojici filmových Bohů!

Přišel čas trošičku se rouhat...

Ne nadarmo se ve filmových zápletkách daří spíše starořeckému nebo severskému panteonu. Stále platné dogma filmových námětů totiž říká, že by se tvůrci (dnešnímu) náboženství měli vyhýbat doslova jako čert kříží. Jedním z mála případů, kdy tvůrcům za náboženské téma nehrozil manhunt, je komedie Božský Evan, pokračování o fous staršího Božského Bruce. Snímek si můžete dopřát v sobotu večer na Prima COOL, ještě předtím si ale můžete projít tři případy vtipných i potenciálně rizikových filmových inkarnací Všemohoucího.

Alanis Morisette v Dogmatu

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, jenom Bůh má tvář Alanis Morisette. Proč by totiž vlastně měl vypadat jako starý fousatý chlápek? Užívá si snad nejvyšší bytost artrózy a častých návštěv toalety? Proč by raději nevypadal/a jako mladá, krásná dívčina s tváří kanadské divy?!

Zpěvačka populární v 90. letech ztvárnila nejvyšší bytost v komedii Dogma z roku 1999, v níž král filmů ostřejších než chilli papričky Kevin Smith rozjel kolotoč vtipů utahujících si především z církevních dogmat, náboženství a vůbec. Netradiční vzhled Boha byl pak jen závěrem celé kontroverzní plejády.

W. G. Grace, Graham Chapman & noha ve filmech od Monty Python

Ačkoliv, nebo možná právě proto, že je britská formace Monthy Python ztělesněním ateismu, se v jejích dílech Bůh vyskytuje poměrně často. V Monty Python a Svatý Grál jim zadá quest ústy Grahama Chapmana, jinde si na jejich postavy doslova došlápne, a pak je tu Život Briana...

Na svou dobu notně drahá komedie sice Boha přímo neobsahuje, pojednání o Kristově současníkovi Brianovi, který se skoro stal spasitelem, je ale pro své rouhání jedním z nejkontroverznějších filmů vůbec (a v řadě států je jeho promítání zakázáno). Ne nadarmo tak lze ilustraci Boha (tvář ve skutečnosti patří slavnému britskému kriketistovi W. G. Graceovi) najít u ateistických memů dodnes.

Morgan Freeman v Božském Bruceovi a Božském Evanovi

Po ženě a noze přišel čas na třetí velkou tvář filmových bohů, již v úvodu nadhozeného Morgana Freemana z Božského Bruce a Božského Evana. Freeman se díky svému starcovskému charisma touto triviální rolí proslavil jako žádnou jinou.

Je to vlastně trochu škoda, protože Freeman exceloval v řadě jiných partů včetně jednoho z nejlepších filmů vůbec, Vykoupení s věznice Shawshank. Ale přesto nejvíce lidem vytane na mysli několik minut jeho mudrování v těchto "božských" komediích...

Božský Evan začíná v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný