28. května 2015 14:00

Kdo je větší machr než Indiana Jones? Představujeme 5 největších filmových dobrodruhů!

Hrdinové bez bázně a hany, zato s bičem, bouchačkou či culíkem.

Čtvrteční cooltovní film vám představí to nejlepší jak ze světa archeologie, tak i akčních drsňáků. Snímek Diamantoví psi, v němž se severský svaloun & doktor chemie Dolph Lundgren vydá hluboko do mongolských hor, aby tam našel buddhistický poklad, patří do slovutného žánru dobrodružných filmů, které už léta lákají naivní duše ke studiu historie, archeologie nebo pašování. Dolphově gerojovi však konkuruje patero dalších, docela podobných kamarádů do deště.

5) Lara Croft, série Tomb Raider

Jasně, i když je filmová série s Larou Croft poněkud mrzké kvality, ani její příšerná hraná verze nemůže zahalit videoherní kvality počítačové série Tomb Raider. Lara Croft byla první virtuální celebritou, a skutečnost, že ji ve filmu hrála bohyně Angelina Jolie, to jenom potvrzuje. Navíc se díky restartu herní série možná dočkáme i nového, lepšího filmu!

4) Rick O'Connell a Evelyn Carnahan, Mumie

Ač je Rick O'Connell v zásadě kopií Indiana Jonese (o tom více níže), na sérii Mumie je přesto krásné, že svá dobrodružství sdílí s přítelkyní/manželkou Evelyn. Netradiční dynamika manželského páru v ohrožení nejlépe klapala v druhém dílu série a dávala vzpomenout, že původně měl právě i Indiana Jones napříč sérií budovat vztah s Marrion. U Mumie nemusíme uvažovat nad tím, jestli by to klapalo, nebo ne. Zdejší pojetí párové dovolené totiž baví i po letech!

3) Jack T. Colton, Honba za diamantem

I v Honbě za diamantem (a jeho pokračování Honba za klenotem Nilu) najdeme dobrodružný pár. Jack T. Colton hraný Michaelem Douglasem je však přesto tou drsnější osobou do nepohody. Celý film je ostatně akčnější variací romantické story. Fazónu dobrodruha Jackovi narušuje snad jen skutečnost, že se primárně živil jako pašerák vzácných ptáků, což do příběhů o udatných archeolozích a průzkumnících moc neštymuje. Taková je však už jeho doba, kdy toho Země moc nového k odhalení nenabízela.

2) Indiana Jones

Kdo jiný než nejslavnější archeolog filmového pásu by mohl stanout na... druhém místě? Je to tak, Indy sice i po letech disponuje nezničitelným šarmem a elánem – a navždy změnil podobu filmových dobrodruhů – avšak na trůn usednout nemůže. Dílem za to může i problematický vývoj jeho série po prvním dílu, který souvisí zvláště s nekonečným vývojem Království křišťálové lebky. Dílem ale i skutečnost, že už Indy emuloval styl někoho mnohem staršího.

Mimochodem, hypotetický pátý Indyho film je rovněž už roky v přípravě. Momentálně se vzhledem k věku Harrisona Forda spekuluje, že sérii čeká restart, v hlavní roli by se však snad mohl objevit Chris Pratt (Strážci galaxie). Vycházející hvězda o tom ale nic neví, tak uvidíme, jestli Prattovi konečně někdo zavolá.

1) Allan Quartermain

Indyho fanoušci pláčou, prototypem všech pozdějších dobrodruhů ale opravdu byl Allan Quatermain, jemuž na konci 19. století vdechlo život pero a psací stroj spisovatele H. Rider Haggarda. Quatermain byl notně odlišný od pozdějších drsňáků – jako člen britské šlechty symbolizoval éru Britského impéria, a jeho výlety do dlouho ztracených říší byly jenom metaforou tehdejší dominance Londýna světovému řádu. Quatermain tak rozhodně nebyl žádný žoldák potulující se hlavně po barech.

Jeho vliv na Indyho lze stopovat skrze adaptace nejslavnějšího z desítek Haggardových románů, Dolů krále Šalamouna. Poprvé se jeho filmová verze na plátně objevila už v roce 1919, slavnější inkarnace od 30. do 50. let však přímo inspirovaly pozdější tvorbu výše uvedeného archeologa s kloboukem a bičem. Dnes je památka Allana Quatermaina víceméně pozapomenuta – a není se ostatně čemu divit, když za jeho poslední velký výskyt platí filmový zločin Liga výjimečných, v níž stárnoucího dobrodruha ztvárnil Sean Connery.

V béčkových filmech pak naopak Quatermain většinou simuluje právě Indyho styl. Jak by řekl všemohoucí galaktický Imperátor, kruh se uzavírá

Diamantoví psi začínají ve čtvrtek ve 22.00 na COOLu.

Který je váš nejoblíbenější filmový dobrodruh?

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný