30. dubna 2015 13:00

Je větší Balrog nebo Godzilla? Představujeme 5 největších filmových monster!

Důkaz, že na velikosti záleží.

V pátek večer se budete na COOLu moct opájet velkolepou velikostí Moby Dicka, lehce vulgárně pojmenované bílé velryby. Její mohutné rozměry ale blednou ve srovnání s těmi největšími filmovými potvoráky.

Kde začíná škála nejgigantičtějších z nich, a kdo to s růstem trochu přehnal? Mrkněte na poměřování... mezi monstry.

5) Balrog

Viděli jste: Pán prstenů

Velikost: Kolem 20 metrů

Démonický obroun z Pána prstenů sice dovedl Gandalfovi pořádně zatopit, ve srovnání se svými dalšími kolegy jde však o vyloženého prcka. Filmové zpracování mu navíc zřejmě pár dobrých metrů přidalo - v knihách je totiž Balrog popisován jako sotva dvakrát větší než dvoumetroví Elfové. Jeho umístění mezi největší netvoráky je tak vlastně dané spíše tím, že hlavní hrdinové Pána prstenů nejsou sami o sobě zrovna velkého vzrůstu. Co ale nakonec čekat od hobitů…

4) Tripod

Viděli jste: Válka světů

Velikost: 100 metrů

Tripod je už vyšší liga, a to doslova. Marťanský válečný stroj, který kráčí jako nezničitelný golem krajinou, je ideálním spojením síly, mobility a nočních můr. Jak dokázalo filmové zpracování z roku 2005, původní návrh z pera H.G. Wellse dovede mrňavým divákem cloumat i dnes. Tripod navíc inspiroval celý další styl kráčejících strojů. Fanoušci slova "mecha" by ostatně mohli vyprávět.

3) Maršmeloun

Viděli jste: Krotitelé duchů

Velikost: 100 metrů

Prakticky ve stejné váze (a výšce) jako Tripod se nachází i kultovní netvor jménem Stay Puft Marshmallow Man, alias Maršmelouňák. Ten je sice vskutečnosti převtěleným sumerským bohem Gozerem, finále Krotitelů duchů by však nebylo stejné bez Maršmelouňákova roztomilého výrazu během momentek, kdy demoluje New York. Maršmelouňák je přitom co do vzhledu přímo inspirován panáčkem Michellinem, pokud jste si tedy dodnes oba pletli, nebyli jste vlastně daleko od pravdy.

2) Godzilla & Cloverfield

Viděli jste: Godzilla, Cloverfield

Velikost: 170, resp. 180 metrů

Godzilla sice dala vzniknout celému kaiju žánru alias japonským "filmům o tom, jak něco zrůdně velkého plení Tokio", i její parametry jsou ale slabší v porovnání se zřejmě nejlepším "západní" kaiju filmem, Cloverfieldem, v němž vystupuje 180 metrů vysoký prehistorický nervor. Na obou bratráncích je sympatické, že jde svého druhu o jakousi metaforu náboženského strachu - ostatně Godzilla nemá v názvu slovo "God" jen tak pro srandu (ano, původní znění jejího jména je Gojira). Nevíme, jak vy, ale kdyby se na stopě Michellangelově kaple Adama dotýkala Godzilla nebo Cloverfield, hnedle by byla křesťanská víra o něco sympatičtější!

1) V'Ger

Viděli jste: Star Trek

Velikost: 2 až 82 astronomických jednotek

I když V’Ger není zrovna přímo záporákem nebo netvorem, a vlastně by jeho místě měl být spíše marvelácký Galactus, v prvním Star Trek filmu z konce 80. let si přesto připsal nemalý počet lidských (a klingonských) obětí. Spojení pozemské sondy Voyager a neznámé mimozemské technologie (podle hry Star Trek: Legacy dokonce borgské) navíc dosahuje skoro nepředstavitelné velikosti 2-82 astronomických jednotek, v závislosti na tom, jestli za bernou minci berete původní verzi filmu nebo pozdější upravenou verzi. Jen pro ilustraci, jedna astronomická jednotka je vzdálenost Země ke Slunci, přičemž taková oběžná dráha Jupitera je od nás vzdálená mrzké 4 astronomické jednotky. I nejmenší forma V’Ger by proto byla velká jako dvě vzdálenosti Země ke Slunci. A to už je pořádný flák!

Naštěstí se ale stále najdou i potvory, které to s růstem nepřehánějí. Třeba Moby Dick. Změřte si ho v pátek ve 22.25 na Prima COOL.

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný