24. srpna 2015 14:00

Jak vznikla znělka Teorie velkého třesku?

Za vznikem znělky stála série náhod i zklamání.

Když se nad tím zamyslíte, Teorie velkého třesku má v seriálovém kontextu notně netypickou znělku. Krom úplného konce se tu neobjevují hlavní postavy v žertovné kompozici, ani nejde o již dříve slavný song. Znělka dokonce neproběhne ani jako kratičký, několikasekundový zážitek, jak bylo v posledních letech u seriálových novinek velmi populárním nešvarem. Namísto toho kulometným, skoro nezachytitelným tempem převypráví historii vesmíru od velkého třesku až po partu nerdů sedících u stolu. Přesto, nebo spíše právě proto, se ale znělka Teorie velkého třesku stala kultovním materiálem. Jak však něco podobného napadlo tvůrce seriálu? Za všechno mohla souhra několika náhod.

Pravidelní diváci a věrní fanoušci samozřejmě vědí, že znělku vymyslela a nazpívala kapela Barenaked Ladies, která rozhodně není složená z poťouchlých mladíčků – založená byla ostatně už v roce 1988.

Původem kanadská formace však byla matadorem nezávislé scény 90. let, právě ona vydala první nezávislou kazetu, která se v Kanadě dočkala všeobecného přijetí. Jak se však právě Barenaked Ladies dostali ke znělce populárního seriálu?

Frontman skupiny Ed Robertson a bubeník Tyler Stewart historku vytáhli pro CBSNews.com. "Tenhle projekt přišel po několika velkých zklamáních," nechal se v úvodu slyšet Robertson. "Pro televize jsme skládali už dříve a hodně dlouho to probíhalo tak, že nás někdo oslovil s nabídkou, my jsme do realizace vložili hodně úsilí – a pak se ukázalo, že oslovili i šedesát dalších kapel."

"Nakonec platí, že to, co chtěli slyšet, nemělo nic společného s tím, co po nás původně chtěli. Požadovali totiž prostě jenom hitovku," pokračoval Stewart. Nechuť a zklamání se podepsalo i na skutečnosti, že kapela původně nabídku složit znělku k Teorii velkého třesku skoro odmítla.

Když totiž producenti Chuck Lorre a Bill Prady zavolali Robertsonovi na jeho chatu s nabídkou, ten se jich promptně asertivně zeptal, kolik dalších kapel vymýšlí vlastní nabídku na znělku. Lehce agresivně podaná otázka se setkala s tichem v éteru a pak vykolejeným ujištěním, že Barenaked Ladies jsou jediní.

Slovo dalo slovo a kapela se s producenty nakonec sešla na turné v Los Angeles. Robertson shodou okolností tou dobou dočetl knihu Big Bang od britského vědeckého popularizátora Simona Singha, která se rovněž zabývala skutečnou teorií velkého třesku. Začal proto ještě před detaily seriálu sám od sebe sepisovat vlastní písničku inspirovanou velkým třeskem a vším, co se dělo po něm – toho času však ještě ve stylu rappu.

Jakmile obě skupiny vyložily své karty, bylo okamžitě jasno – vzdor vědecké tematice písničky se tak skoro chce říct, že tomu chtěl osud, aby seriál uváděla právě ona.

První série Teorie velkého třesku běží na COOLu od pondělí do čtvrtka ve 21.25!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný