22. dubna 2015 12:00

Herkules je tragéd. Tohle jsou 3 nejsilnější borci všech dob!

Nemusí být každý polobohem, aby prováděl nadlidské kousky.

Páteční večer na Prima COOL patří televizní minisérii Herkules z roku 2005, která svým divákům antického reka přiblíží zase novým způsobem. Herkules, proslavený pro svou mocnou muskulaturu, se v poslední době stal předmětem hned dvou celovečerních filmů. Přitom ale platí, že je v historii k nalezení vícero svaloušů, kteří by si zasloužili alespoň poloviční pozornost filmařů. Tady jsou tři z nich.

Joe Rollino

Syn italských imigrantů Joe Rollino by parádně sedl do libovolného dílu Kmotra. Nejenže platil za ohromnou korbu, zároveň vypadal jako typický frackovitý frajírek se srdcem na pravém místě.

Čistě co do čísel zvládl Rollino na svých zádech unést 1,5 tuny vážící závaží, přičemž sám sebe označoval na nejsilnějšího (žijícího) muže. Navíc bojoval i ve druhé světové válce, z níž si odnesl tři purpurová srdce (!), bronzovou hvězdu a stříbrnou hvězdu. V jedné z bitev vběhl přímo do nepřátelské palby, do každé ruky vzal dva své raněné vojáky a odnesl je do bezpečí. Což pak ještě několikrát zopakoval. Nakonec zemřel teprve před pěti lety poté, co ho před jeho domem v Brooklynu srazila dodávka. Bylo mu 104 let.

Půjdeme-li ještě o něco zpátky do historie, uvidíme, že Rollino navázal na úspěšnou tradici jiných siláků.

Louis Cyr

Frankokanaďan žijící mezi lety 1863 až 1912 je dle Mezinárodní federace bodybuildingu a fitness nejsilnějším mužem v historii lidstva. Cyr se sice jako veleslavná korba dočkal notného přikreslení některých svých kousků, pár jich však bylo zaznamenáno do učebnic v celé své pravdivosti.

Patřilo mezi ně unesení dvoutunové platformy (na níž stálo 18 mužů!) na vlastních zádech, zvednutí závaží o váze 242 kg jediným prstem nebo třeba táhnutí tramvaje do kopce. Mimo jiné zápasil i se skutečným žijícím obrem Hectorem De Carrie, což se stalo předmětem předloňského životopisného filmu Louis Cyr, l'homme le plus fort du monde.

Angus MacAskill

Něžný obr Angus byl (a stále je!) co do parametrů největším a nejsilnějším mužem světa, aniž by měl zároveň fyzickou deformaci. Na vrcholu slávy měl přes hruď neuvěřitelných 200 centimetrů při výšce 2,36 metru. I když se od jeho doby v polovině 19. století narodili muži vyšší a širší, jenom Angus zvládl to co oni, aniž by byl obézní či postižený.

S takovou silou samozřejmě přišla velká odpovědnost – a Angus si tu svou vybíral na veřejných představeních, při nichž například zvládl vyhodit dospělého chlapa do tří metrů nebo zvednout koně. Angusova síla byla tak markantní, že už ve 14 letech při rvačce na tancovačce skoro zabil jednoho z lokálních nebožáků. Nakonec Anguse na krchov dostal až zápal mozkových blan, který jej mimochodem postihl pár měsíců před narozením Louise Cyra.

Dvoudílní televizní Herkules (2005) začíná v pátek ve 22.25.

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný