14. března 2015 09:45

Hannibal vs. skuteční sérioví vrazi

V čem se fiktivní monstrum liší od těch skutečných?

Jakkoliv je náš pondělní Hannibal šikovným dokumentem lidské anatomie, zdaleka ne všechny elementy seriálu platí za syrovou realitu. Vezměte si třebas Hannibalův rozvrh času. Nejenže zvládá být poradcem FBI a zároveň zde podrývá psychiku agentů, mezitím navíc pečlivě vraždí lidi, taktéž má lékařskou praxi, všeobecný přehled o umění a dokonce si zvládá i sám vařit!

Doktor Lecter zkrátka disponuje nadlidskou precizností a chladnokrevností tak elegantní, že by se až jeden začal bát každého lékaře se zálibou v jídle...

Většina sériových vrahů je však skoro přesným opakem fiktivního Hannibala Lectera. Tvrdí to alespoň vyšetřovatel Enzo Yaksic, zakladatel americké organizace sdružující odborníky na sériové vrahy a demýtizátor bludů o nich.

Nebát se doktorů

Yaksic se svými kolegy od roku 2001 studovali více než 2600 sériových vrahů a výsledky jejich práce přinesly pro mnohé překvapivé závěry. V prvé řadě většina studovaných sériových vrahů podle Yaksice disponuje pouze průměrnou inteligencí a živí se primárně manuální prací.

Vlastně se dá říct, že pro většinu ze sériových vrahů, kterými se studie zabývala, je jejich tajný život jakýmsi hobby, náhradou za selhání v jiné stránce života – co totiž sériové vrahy spojuje, je především užívání si samotného rituálu plánování jejich zločinů. Pro mnohé je podle Yaksice dokonce samotné sáhodlouhé, trpělivé chystání pasti a hledání oběti více naplňující než vražda samotná. Zkrátka potřebují něčím… zabít čas.

Přitom jim to často nejde příliš dobře. Samotná potřeba zevrubné přípravy znamená velkou pravděpodobnost, že sérioví vrazi udělají chybu. Zachytí je bezpečnostní kamery, zapamatuje si je náhodný svědek, zanechají za sebou stopy DNA…

I proto podle Yaksice drtivou většinu sériových vrahů policisté dopadnou nejpozději po několika spáchaných zločinech, a to většinou nemusí jít ani o vraždu samotnou. Existuje však jedna výjimka z pravidla, která natolik vybočuje z celkového trendu, že pohání veškerou fikci o sériových vrazích.

Pomyslná elita

Ačkoliv to vzhledem k jejich zločinům může znít paradoxně, Yaksicova data nenaznačují absurdní sklony ke kreativnímu řešení otázky „kam s tělem“ – jenom asi 5 % z nich své oběti porcuje na kusy. Právě tito vrazi ale patří na pomyslný vrchol potravního řetězce.

Yaksic sám se spolupodílel na nezávislém vyšetřování sériového vraha Felixe Vaila, obviněného z vraždy své první manželky v roce 1962 a podezřelého z vražd dvou dalších žen zmizelých v letech 1973 a 1984.

Jak dosvědčila jeho pozdější žena, Vail měl v kufru svého vozu chirurgické pily, skalpely a další doktorské náčiní, vše pečlivě čisté. Není to jediný důkaz proti němu, spadá však přesně to typu něčeho, co jakoby vypadlo z Hannibala a podobné fikce.

Ačkoliv se jeho zločiny datují desítky let do historie, extra pečlivá příprava spolu s chirurgickou pečlivostí Vailovi zajistily dlouhé, nerušené roky činnosti. Proces s dnes 74 let starým podezřelým Vailem začne teprve letos v srpnu.

Hannibal tak sice patří k pouhým pár procentům sériových vrahů a je jejich náležitě přepísknutou reprezentací, s pomyslnou elitou mezi sériovými vrahy ho ale přece jen spojuje celá řada atributů. Nakoukat je můžete už v pondělí ve 21.55!

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný