10. července 2015 08:00

Coolovská elita: Vybíráme 6 nejlepších hereckých výkonů Matthewa McConaugheyho

Nikdo si neumí broukat tak jako on!

Nedělní večer vám na COOLu prohřeje opíkačka Matthewa McConaugheyho a Christiana Bale v dračím sci-fi Království ohně. Vtip je, že toho prvního byste tu možná příliš nepoznali - někdejší představitel hezounů totiž působí jako totální psychopat, který je posedlý vybíjením dráčků, a ničemu nepomáhá ani jeho vyholená lebka. Znalci filmu ale Matthewovým zdejším vzezřením překvapeni být nemohli - ať už to totiž bylo na počátku jeho kariéry nebo v posledních letech, tenhle krasavec vždycky uměl překvapit tak, jako skoro nikdo jiný.

Temný případ

Začneme tím nejzjevnějším - Temný případ je zřejmě dílkem, v němž jsme moderního Matthewa začali adorovat úplně všichni. Nehledě na jeho oscarovou roli (viz níže) totiž asi všichni o něco více žereme drsné detektivy než smutné umírající trosky. Blábolení Rusta Cohla, z něhož není jasné, je-li geniálním vyšetřovatelem nebo úplným cvokem, navíc za poslední rok oprávněně vstoupilo do sféry memů.

Vlk z Wall Street

Komický je i Matthewův další novodobý zářez, epizodní výskyt ve Vlkovi z Wall Street. Ačkoliv se ve filmu objeví jen na několik minut (z toho po delší dobu sotva v jediné scéně), jeho výkon totálně zastínil DiCapriovo pitvoření v hlavní roli. Dodnes nám navíc v hlavně zní Matthewovo podmanivé broukání...

Omámení a zmatení

Nenápadný snímek z roku 1993, v němž středoškoláci z toku 1977 zažívají jednu divokou noc, působí v každém ohledu jako pozapomenutý kult. Krom mladistvého Matthewa tu totiž lze rozeznat i začínající Millu Jovovich, Bena Afflecka nebo Renée Zellweger, snímek navíc režíroval Richard Linklater (Chlapectví). No a už tady si Matthew střihl nápadně sympatického nadsamce.

Osamělá hvězda

Pomalejší antiwestern Osamělá hvězda z roku 1996 ukázal Matthewa jako legendárního šerifa a otce hlavního hrdiny Chrise Coopera. Celá story o vyšetřování někdejších zločinů by ale fungovala sotva napůl, kdyby Matthew své postavě nepropůjčil skoro až dechberoucí závoj tajemna.

Obhájce

Jak ukazuje Osamělá hvězda, Matthew nikdy nebyl úplně tradiční hezounek sázející na svůj úsměv - krom úplných blockbusterů jako je Sahara totiž se svou frajerskou fazónou uměl podvraťácky pracovat. I tak ale mnoho lidi v roce 2011 překvapil snímek Obhájce, zřejmě první zásek McConaugheyho renesance. Atmosférou 90. let prodchnutý film o advokátovi, kterému do klína spadne životní případ, je totiž dramatem první třídy a bez hereckých schopnosti představitele hlavní namachrované postavy by stěží vyvolával tak hlasité potlesky.

Klub poslední naděje

Přesto si Matthew na skutečný návrat musel počkat ještě o dva roky déle. Svou rolí drsňáka, který se dozví terminální diagnózu jménem "AIDS" a bez citového vydírání diváka se vydá na "spásný" road trip, si získal i svou zlatou sošku Oscara. Jeho proměna v průběhu story - jak mentální, tak díky dvaceti shozeným kilům i tělesná - McConaugheyho plnohodnotně definovala jako krutopřísného filozofujícího drsňka - ať už váží osmdesát nebo jen čtyřicet kilo.

Království ohně začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný