25. září 2015 09:00

Arnold vs. živí mrtví: Viděli jste 5 nejpodivnějších zombie filmů?

Když jsou nemrtví ještě divnější, než Živí mrtví.

Premiérová 5. řada Živých mrtvých začíná na Prima COOL přitápět pod kotlem. Nedělní zbrusu nový díl totiž ukáže další vývoj úprku Rickovy skupiny, která tentokráte nalezne přístřešek ve svérázném kostele. Živí mrtví ani s novou sezónou nepřestávají prozkoumávat netradiční aspekty přežívání ve světě zombie apokalypsy - naopak ukazují stále odvážnější nápady! Pokračují však rozhodně v dobré tradici. Ne všechny další zombie filmy a seriály se totiž soustředily na téma zombie s pouhou snahou o akční horor. Od romance se zombies nebo zombies jako společenskou alegorií prokázali odvahu i další mnozí filmaři. Znáte je všechny?

Maggie

Zombie film s Arnoldem? Kde to máme podepsat?! Jenže kdo by od letošní novinky Maggie čekal masomlejn, v němž Arnie porcuje nemrtváky po stovkách, ten bude asi překvapen. Právě to je ale cíl filmu.

Maggie je totiž především dramatickým příběhem otce dcerky Maggie, která se nakazila zombie virem a prochází postupnou přeměnou. Jde o psychoteror, nikoliv krvák. Arnold tu přitom dokonce i vykazuje cosi, co lze nazvat nadprůměrným hereckým výkonem. Meditace jménem Maggie má zkrátka v rukávu celou řadu překvápek.

Shaun of the Dead

Komedií na téma zombies existuje pořádná pálka. Kdo se však nesmíří s nějakou průměrnou vtipkovanou, nemůže sáhnout po ničem jiném než po Shaun of the Dead. U nás, pravda, film běží pod jménem Soumrak mrtvých, české “pojmenování” však nedělá čest původnímu jménu, takže se mu vyhneme.

Shaun of the Dead totiž nese pojmenování po svém hlavním hrdinovi, který je cosi jako Fry z Futuramy, ale v dnešním světě. Loser, který po třicítce stále žije s kámošema ze školy, nebaví ho jeho každodenní práce a pro svou přítelkyni je totálně nespolehlivý. No a pak dojde na zombie apokalypsu. Navzdory svému tématu je Shaun of the Dead vlastně citlivou komedií o dospívání třicátníků, která navíc disponuje ansámblem perfektních britských komiků, včetně Dylana Morana (Black Books)! Prostě krása.

Mrtví a neklidní

Po milovaných upírech ze Stmívání netrvalo dlouho, než epidemie láskyplných monster dorazila i mezi zombies. Warm Bodies, nemrtvácká variace na Twilight, je přesto daleko kvalitnější než původní zdrojová inspirace. Tahle variace na Romea a Julii totiž nezapomíná na humor ani na optimistickou pointu.

Story o souznění mezi živou dívkou a nemrváckou bestií, která se vlivem lásky postupně napravuje - a nese tak možná klíč k vyřešení celé pandemie - vás zkrátka zasáhne svou originalitou.

Braindead - Živí mrtví

Netradiční zombie filmy vznikaly dávno před dnešní renesancí zombie tématu. Jedním z nich byl i snímek Petera Jacksona, pozdějšího režiséra Pána prstenů. Především kvůli Braindeadu se fanoušci Tolkiena dvakrát pokřižovali, když se poprvé proslechlo, že si fantasy látku vezme na starost právě Jackson - Braindead je totiž taková úchylárna, že si nikdo nedovedl představit, co proboha Jackson provede s nebohými Hobity…

Meganechuťárna Braindead vypráví o mladém Lionelovi, jehož zlou matku kousla opice nakažená zombie virem. Paninka se mění v odpudivé monstrum, které je třeba zastavit - a filmovou produkci to stálo hektolitry kečupu i jiných tekutin. Tenhle krvák si přídavné jméno "krvák" zasloužil i s přesčasy.

Fido

Nakonec ale stejně skončíme na milé notě. Fido je totiž laskavý příběh nikoliv nepodobný třeba naší Obecné škole - jenom s tím rozdílem, že tu namísto Igora Hnízda máme zombie. Tento svět působící jako alternativní 50. léta totiž už zombie apokalypsu zažil, překonal a nyní se z ní dostává. Zombies slouží jako levná pracovní síla kontrolovaná bezpečnostními obojky.

Pro malého klučinu Timmyho je tohle všechno běžné. Stejně se však jeho tatínek nasupí, když si maminka s tváří Carrie-Ann Moss jako poslední z jejich ulice pořídí zombie sluhu. Timmy se s otrokem, kterého si pojmenuje Fido, nakonec nečekaně skamarádí - dokonce tak moc, že ho Fido nechce sníst poté, co se jeho obojek rozbije. Tím se ale pořádně divný dětský snímek s nemrtvými v hlavní roli, teprve rozbíhá…

Je toho zkrátka kopa, co zombies filmy a seriály už vyplodily. Postupujte však po jednom - první na řadě jsou přece premiérové díly Živých mrtvých, vždycky v neděli ve 22.35 na COOLu!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný