24. července 2015 11:30

3 nejabsurdnější mýty ze špionážních filmů

Realistický špionážní seriál by obsahoval krev, pot a slzy z... nekonečného trávení času nad statistikami!

Londýnská konspirace z 24 hodin: Dnes neumírej dochází v pátek svého vyvrcholení! Jednotlivé dějové linie se definitivně propojí a Jack Bauer naposledy tne do živého. Skončí tím příběh jedné z nejlepších soudobých špionážních sérií a dost možná nejlepšího špionážního seriálu vůbec. Přesto se u celého akčního konceptu 24 hodin, kde se svět zachraňuje v jediném dni, nelze trochu nepozastavit. Vlivem různých filmů od Bauera přes Bournea až po Bonda totiž kolem filmových špiónů koluje celá řada obskurních mýtů. Jak moc se realita liší od filmových agentů, rozverně rozebral rozhovor se skutečných špiónem, který před časem realizoval server Cracked. Tady jsou jeho hlavní zjištění.

3) Celou práci odvádějí drsní agenti

Mají diplomatické pasy a padnoucí obleky – bouchačky byste však za jejich pasem hledali marně. I ve skutečné špionáži existují frajeři a frajerky oháknuté jako James Bond. Zůstávají však nejčastěji za zdmi ambasád nebo ve velících centrálách, odkud řídí své spojky a síť informátorů, aby se pak analyticky s týmem intoušů měsíce prohrabávali nastřádanými údaji.

Celá špionáž se pro ně vlastně nejvíce blíží klasické detektivní práci, forenznímu vyšetřování nebo investigativní novinařině. Špioni ale mají práci ztíženou tím, že často nemají přímý kontakt s objekty svého zájmu a platí si sítě informátorů pohybujících se v poli, de facto skutečné muže a ženy činu, pro něž je klíčové nevypadat jako nepřítel. Tito však stále mohou v utajení pracovat i pro druhou stranu. Celé je to hra o tom, kdo lépe obehraje protistranu.

V drtivé většině případů je přitom veškerým výstupem kolektivní snahy o vyškrabání nějaké špíny na cizího politika, kterého pak lze dle potřeby vydírat, popřípadě jiný způsob, jak dostat svého informátora mezi nepřátelské řady. Spousta nastřádaných údajů má rovněž jenom statistický charakter. Pokud jde však skutečně do tuhého a mají lítat projektily, veškerou práci oddře někdo jiný než kravaťáci.

2) Mezinárodní špionáž je věc vládních agentů

Aby nebyla nuda, i na přestřelky samozřejmě výjimečně může dojít. Například Izrael je podezříván z celé řady utajených likvidací nepohodlných zahraničních osob, například překupníků zbraní – tyto scény však méně připomínají dějiště přestřelky jednoho drsňáka proti všem a mnohem spíše nájemnou vraždu. Právě tak ostatně většina likvidací nařízených tajnými službami probíhá – v tichu, bezpečí, dost možná spíše skrze zaplacené místní zabijáky. A také zřídkakdy. Není třeba vysílat do cizího státu svého drsňáka, jehož tělo by v případě nezdaru mohl někdo identifikovat a vystopovat nazpět. Outsourcing zkrátka postihl i svět agentů.

Na domácí půdě se pak při protiteroristických operacích nebo kontrašpionáži starají o akční zásahy vůči podezřelým speciální polovojenské jednotky – nemá smysl udržovat si elitní jednotku létající napříč Amerikou cool letadlem, když v jednotlivých městech stejně působí SWAŤáci nebo jiní drsňáci, kteří se na přestřelky trénují dnem a nocí. A nemá smysl riskovat krk svých vynikajících analytiků nebo skutečných špionů tím, že je pošlete do přímého boje. Totéž platí i o misích ve válečných oblastech, viz likvidace bin Ládina. V devíti případech z desíti se o realizaci vojenské nebo kontrašpionážní akce postará někdo jiný než lidé z agentur, kteří ji umožnili.

1) Nejlépe funguje mučení

Jak už padlo, klíčovou roli vlastně neodvedou borci v oblecích, ale místní. Jak je však motivovat? I když mučení vypadá zajímavě na filmovém plátně, sama CIA došla k tomu, že je zoufale neúspěšné – mučený terorista vám tím méně řekne, kam nastražil bombu, čím méně má co ztratit. Málokterého člověka, který je přesvědčen, že jste Satan, trýzněním přimějete k přehodnocení svých závěrů. Důstojníci informačních služeb si dokonce stěžovali na seriál 24 hodin za to, že jim kvůli seriálu chodí rekruti vytížení na „násilné výslechy“ zadržených. Daleko, daleko lépe totiž v motivování fungují staré dobré peníze…

Uvážíme-li, že podstatnou část série 24 hodin jsou hlavními záporáky buď islamističtí teroristé, nebo členové americké vlády, v realistické vezi 24 hodin by hlavním hrdinou musel být prachatý, leč sedavou prací zmožený intouš, který si platí drsného místního nájemného vraha (buď amerického gangstera, nebo třebas saúdského bouchače), na něhož má pro jistotu rovněž schovanou spoustu špíny. A namísto střílení do kolen by pak hlavní hrdina zajatému teroristovi cpal dolary do kapes. Nevíme jak vás, ale nás tahle představa dost zaujala...

Než ale zaujme i nějakého filmaře, můžete zabít trochu času a záporáků spolu s minisérií 24 hodin: Dnes neumírej. Její finále odvysíláme už pátek večer ve 20.15 na Prima COOL!

zdroj: Cracked

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný