23. září 2015 16:00

3 důvody, proč byste měli jít na sci-fi Labyrint: Zkoušky ohněm

Jděte do kina. Vážně.

Loňský Labyrint: Útěk se rychle zařadil mezi nejlepší „young adult“ filmy posledních let. Žánrová krmě pro mladší diváky, kterým se v kinech necpou živočišné soulože a hektolitry krve, těžila z parádního ústředního tajemství a svižného tempa. Výsledkem byla vydařená dobrodružná jízda, která se teď dočkala pokračování. Že už jste na něm byli? Tak se v diskuzi podělte o dojmy. Jestli ale stále váháte, zda vyrazit do kina, nebo ne, třeba vaše dilema vyřeší následující řádky. Proč byste vlastně druhý Labyrint měli vidět?

1) Sympatické obsazení

Zatímco se řada „young adult“ sérií chlubí dost pochybným obsazením (namátkou třeba Divergence), Labyrint v tomhle směru trefil jackpot. Všichni jsou tu náramně fajn (a navíc umí hrát), Dylan O'Brien je zručný lídr a Zkoušky ohněm v tomhle ohledu vyloženě topí pod kotlem. Každých zhruba 20 minut se totiž objeví nová postava, jíž vždycky hraje někdo, koho hrozně rádi vidíte. Snad to ve trojce bude podobné.

2) Povedená akce

Labyrint je příběhově čím dál tím slabší (aneb směřujeme ke klasické revoluci), ale režisér Wes Ball to bohatě dohání v akčních scénách. Většinu filmu se totiž někam nebo před něčím utíká, takže si nestíháte vydechnout a řítí se na vás jedna napínavá akční eskapáda za druhou. Ball je navíc umí natočit tak, aby byly přehledné, ve správných chvílích děsivé a vůbec „zábavné“, což je jedna z největších předností celého filmu. Kéž by po Labyrintu dostal do rukou pořádný blockbuster!

3) Vlastně je to špička žánru

I když má Labyrint řadu větších a menších much, když se rozhlédnete po současné žánrové konkurenci, nic se mu nevyrovná. Hunger Games jsou čím dál tím horší, Divergenci se daří jen po finanční stránce a ostatní (Dárce, Město z kostí, Vampire Academy…) to bolestivě zapíchli po prvním neúspěšném díle. Zkoušky ohněm jsou tedy docela úkazem, a pokud se povede i Vražedná léčba, dostaneme krásný důkaz toho, že když se sejde dobrý tvůrčí a herecký tým, nemusí být „young adult“ škatulka zase tak omezující. Třikrát hurá!

Co si o filmových Labyrintech myslíte vy? Dejte vědět v diskuzi!

Karel Ryška

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný