13. listopadu 2023 13:36
Komerční sdělení

Až tisíc Čechů neví o své HIV pozitivitě. Přijďte zdarma na jednoduchý anonymní test. Může vám zachránit život

V České republice je aktuálně 600 až 1000 osob, které nevědí o své HIV pozitivitě. Léčba je přitom dnes na takové úrovní, že zahájí-li se včas, dokáže zachovat kvalitu života prakticky bez následků a na dlouhá desetiletí. Můžete se nechat otestovat. Zdarma a anonymně. Kde? V České republice, stejně jako v ostatních zemích Evropy, a to v rámci Evropského týdne testování na HIV a žloutenky. Seznam míst najdete na tadyted.com

Testování a případná léčba jsou dostupné pro všechny

Mnozí lidé se mohou domnívat, že se jich testování na infekci HIV nebo žloutenky netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci?

Evropský týden testování může být ideální příležitostí, jak odhalit infekci HIV. Na test stačí odběr krve, nejde o nic neobvyklého. Vše je anonymní a zdarma, člověk je registrován pod číslem, výsledky se dozví rychle.

Včasný záchyt infekce umožňuje bezprostřední zahájení léčby. Čím dříve je infekce odhalena, tím lépe odpovídá tělo pacienta na léčbu a je tak možné předejít nežádoucím komplikacím. Léčbě osob žijících s infekcí HIV se v České republice věnují lékaři v HIV centrech.

V roce 2023 probíhá testování v rámci evropského testovacího týdne v období od 20. do 27. listopadu ve všech krajích České republiky.  Zastřešující organizací je Státní zdravotní ústav pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Do Evropského týdne testování se zapojují státní i nestátní organizace. Garantujeme, že na odběrových místech ve Státním zdravotním ústavu se domluvíte také anglicky a ukrajinsky.

Mezinárodní kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky se v roce 2023 koná už desátým rokem, v mnoha státech Evropy. Hlavním cílem je zpřístupnit bezplatné testování na infekci HIV a žloutenky typu B a C, případně syfilis a tím umožnit včasnou léčbu zjištěných infekcí.

Akce je určena široké veřejnosti. Přijít může každý, kdo chce mít jistotu, že se v minulosti nenakazil. Opakujeme, test spočívá v odběru krve, je anonymní a zdarma.

Seznam organizací nabízejících bezplatné testování je k dispozici na www.tadyted.com.

Využijte tuto příležitost a otestujte se. Jsme pro vás k dispozici i na bezplatné Národní lince pomoci 800 144 444.

Komerční sdělení

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný