25. listopadu 2016 16:19

Od Vikingů ke Hře o trůny: 5 nejdrsnějších seriálů poslední pětiletky

Televize s hvězdičkou.

Pravá severská řezničina vás čeká na Prima COOL od tohoto pondělí – ve 22.15 totiž začíná kultovní historický seroš Vikingové, jenž po celém světě proslavil vikingská číra, Travise Fimmela a Katheryn Winnick! Doposud čtyři řady turistických výletů vikingského drsňáka Ragnara Lothbroka po středověké Evropě hýří heroismem, exotikou i krutým porcováním nepřátel. Vikingové jsou ostatně jedním z posledních příspěvků do "škatulky" krutopřísných seriálů z posledních pěti let, které pro násilí nejdou daleko!

Ash vs. Evil Dead

Krváky se v moderní televizi staly natolik populárním zbožím, že jeden z nejbrutálnějších serošů je paradoxně komedií! Ash vs. Evil Dead samozřejmě navazuje na filmovou trilogii Evil Dead (u nás také jako Lesní duch), která byla svou umazaností pověstná, zároveň však nejpozději od 2. dílu fungovala i jako parodie! Ashova televizní sólovka kráčí ve stejném duchu – po boku mnoha hlášek a černého humoru se tu nešetří headshoty ani nejrůznějším typem krvácení!

Banshee

Naopak v kruťárně Banshee už na krvákovou komičnost zapomeňte. Letos ukončený seroš sice vypráví o někdejším trestanci Lucasovi, který se shodou bizarních náhod stává šerifem (!) poblíž amišské osady (!!), což zní jako námět na sitcom. Avšak díky skrz naskrz korupcí prolezlé oblasti, v níž jsou nejvýnosnějším obchodním artiklem drogy, je zdejší volání po tvrdé ruce zákona notně hlasité. Paradoxem je, že Lucas, jakkoliv jsou jeho metody vítané, platí tak trochu za Dextera – jeho zločinecké pudy totiž statusem šerifa rozhodně nezvětraly!

Hra o trůny

Tohle je samozřejmě naprosto nezbytná klasika. Hra o trůny nebyla první, kdo přinesl formát "drsné historie" na obrazovky (dalo by se říct, že průkopničtější byl Řím, také od HBO), avšak právě ona se stala mezinárodním popkulturním hitem, o němž se lidé baví ve frontách v řeznictví. Snad od éry Dallasu tu nebyl podobně významný seroš. Jenže zatímco v Dallasu se smrt hlavních postav nakonec vyřešila odhalením, že jde o sen, ve Hře o trůny padají "hlavní" "hrdinové" nalevo i napravo, drsně i směšně, pro vraždu se nejde daleko a morálka většiny zúčastněných je níž než Mariánský příkop!

Spartakus: Bohové arény

Další učebnicovkou je i Spartakus, který dovedl svoji zápletku okořenit nejen o pletichy a drsárny, ale i nadnesenou stylizaci nápadně podobnou Třístovce. Zatímco ve Hře o trůny byste opravdu hodně, hodně dlouho museli hledat skutečně pěkného chlápka (ale vlastně i ženskou), ve Spartakovi všichni vypadají jako z kulturistického magazínu, do nějž někdo omylem vlepil pár stránek z pornočasáku po pány. O to lépe však vypadají okamžiky, kdy v aréně dojde na transfuzi krve mezi gladiátorem a zeminou!

Vikingové

Oproti středověkému naturalismu Hry o trůny a komiksové stylizaci Spartaka jsou Vikingové daleko víc poetičtější. Nenechte se však zmást – všechny ty záběry na přírodu a mystická stylizace se rozhodně nevylučují s drsnými souboji a pleněním. Koneckonců, Vikingové museli nějak obhájit dobyvačné nájezdy ústředních hrdinů, již jsou ve fikci často spíše za záporáky. Vedle několika ústupků se jim to podařilo na jedničku, i vy totiž po nakoukání budete mít chuť zamakat na sobě v posilce, postavit si vlastnoručně loďku, uvázat si vlasy do copu a vyrazit na plenění průměrného anglického městečka!

Vikingové začínají v pondělí ve 22.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný