2. února 2017 16:13

6 největších časových skoků ve filmech a seriálech: Který vás šokoval nejvíc?

Vikingové II (2) - upoutávka

Čas zahojí i nejhorší story.

V pondělním díle Vikingů se od 20.15 na Primě COOL připravte na nečekaný zvrat – hlavní story totiž poskočí o dva roky dopředu! Nejenže to umožní ukončit starou zápletku, ale rovněž to zatřese očekáváními nové. Časové skoky jsou ovšem oblíbeným fíglem scenáristů filmu i televize. Které rychloposuvy se proslavily nejvíce?

POZOR, ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY Z BATTLESTAR GALACTICA, PERNÍKOVÉHO TÁTY, ZOUFALÝCH MANŽELEK, VESMÍRNÉ ODYSEY A WESTWORLDU!

5) Není žádných happyendů

Seriál: Battlestar Galactica

Skok o jeden rok může mnohé změnit. Své by o tom mohli říct hrdinové seriálu Battlestar Galactica, kteří si na konci 2. řady zvolili nového prezidenta, jenž se rozhodl, že se zbytek lidstva namísto věčného prchání před vražednými roboty usídlí na blízké planetě. Co působilo skoro jako fajn nápad, se díky promptnímu skoku o rok později, jenž zcela zamíchal vztahy postav a předvedl, že jejich běžný život na povrchu postrádá náboj, brzy ukázalo být chybou. Flotila totiž po dobu onoho roku atrofovala, a když se tak (nevyhnutelně) robotičtí Cyloni znovu ukázali, následovalo dalších několik dílů zaměřených na jejich okupaci oné „idylické“ planety.

4) Čím více se věci mění...

Seriál: Perníkový táta

Naopak Perníkový táta si svůj skok uschoval až po 5. řadu seriálu – zdejší skok však kompletně změnil celý zážitek ze sebedestruktivní finální sezony! Na první pohled se toho nestane mnoho – žádná mimozemská okupace nebo tak něco. Walt toliko nastřádá mnoho peněz a de facto zvítězí v tom, o co se snažil od počátku. Eliminoval konkurenci, stal se drogovým bossem a králem podsvětí. Právě díky tomu, že dosáhl konce své cesty, ale zároveň skok naplno demaskoval, že je Walt nyní čistokrevný záporák, který si kdysi možná namlouval, že vše činí pro dobro rodiny… Tenhle vlak etiky mu ale už dávno ujel.

3) Pět let nato

Seriál: Zoufalé manželky

Poté, co se skoky časem staly populárním scenáristickým fíglem ve věčně-se-zvětšujícím seriálovém prostředí, po něm samozřejmě museli sáhnout i Zoufalé manželky. Série vyvrcholení jednotlivých dějových linií na konci 4. řady v podstatě slouží jako ideální zakončení seriálu jako takového. Avšak jenom hypoteticky. Když se pak totiž v závěru dílu objeví černá obrazovka s nápisem „O pět let později“, můžeme spolu s hlavními hrdinkami a hrdiny sledovat, že vše, o co se tolik snažili, a co jim vlastně dokonce ještě minutu nazpět krásně vyšlo, bylo marné jako kalhoty do zvonu s kapsami na kolenou. Posun zcela změnil dosavadní vztahy a vnesl do uvadajícího seriálu čerstvou krev!

2) Od kosti do kosmu

Film: 2001: Vesmírná odysea

Slíbili jsme si skoky ve filmu a byl by hřích nezmínit ten nejvýznamnější a nejslavnější. Oproti seriálovým posunům nejde o něco, co zamíchá dějovými kartami – zvrat z první půlhodiny Vesmírné odysey lze přesto najít v učebnicích filmové historie, řemesla i filmových studií. Ačkoliv se totiž většina bijáku odehrává ve vesmíru a ukazuje „budoucnost“ lidstva při prozkoumávání sluneční soustavy, první půlhodina je cosi jako Planeta opic. Namísto kosmonautů a kosmoletů vidíme opice, jak přežívají kdesi v africké poušti pár milionů let nazpět.

Poté, co se opičáci střetnou s mimozemským artefaktem, se však u nich „nastartuje evoluce“, jeden z nich pochopí význam kosti jako zbraně a po úspěšné rvačce svou klíčovou kost vyhodí v oslavě k nebesům – co následuje je střih na moderní kosmické satelity vybavené atomovkami, jak se vznášejí nad Zemí rozdělenou studenou válkou. Čím víc se věci mění, tím více zůstávají stejné.

1) Jak ten čas letí

Seriál: Westworld

Zřejmě nejgeniálněji však využil časového skoku loňský seriálový hit Westworld. Následují spoilery na 1. řadu, kdo tedy ještě neviděl, nechť pokračuje na vlastní riziko. Westworld totiž svým zvratem v desátém díle změní vše, co jste od seriálu očekávali. Dvě linie, které jsme paralelně sledovali v průběhu předešlých dílů, se totiž ukážou být minulostí a budoucností jedné z lidských (a vlastně i několika robotických) postav. Díky tomu, že si Westworld dal za cíl nechat nás vcítit do šikanovaných robotů, kteří nevědí, odkud jsou a k čemu jsou, tenhle zvrat funguje nejen pro snížení čelistí diváků, ale i jako krásné pojítko s ústředním motivem celého seroše. Westworld nás všechny obehrál – stejně tak, jako obehrává i své vlastní postavy.

Vikingové skočí v čase již v pondělí ve 20.15 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný