23. října 2017 13:41

Tohle je 6 nejlepších filmů a seriálů, které se odehrávají ve vězení! Viděli jste je všechny?

Útěk z vězení: Vzkříšení (1) - upoutávka

Platí za nejlepší vůbec.

Premiérová 5. řada Útěku z vězení s podtitulem Vzkříšení začíná už dnes večer na Prima COOL. Je skoro paradoxní, že prostředí, do něhož jsou obvykle zavíráni ti nejhorší z nás, umí vytvořit ty nejlepší bijáky vůbec – tipnete si, kterých šest nej filmů a seriálů se dostalo na seznam vyvolených?

06) Útěk z vězení

Hned na úvod si stranou odklidíme jméno nejzjevnější. Útěk z vězení byl obrovský seriálový hit, který umí překvapit i po osmileté pauze. Do nejlepších serošů na trhu má sice ještě daleko – Ztraceni nebo Akta X prostě do světa udělali větší díru – ukazuje však potenciál, který se mnozí jali s gustem realizovat!

05) Tango a Cash

I když vězeňská část Tango a Cashe není zdaleka tak dlouhá, film by bez ní určitě nebyl tak zábavný. Tango a Cash ukazuje, že prvek vězení ve fiktivním příběhu může parádně sloužit jako nový počátek zápletky. Kéž by něco podobného po třetí řadě napadlo třeba scenáristy Dextera nebo Ztracených…

04) Kriminál

Kvalitní filmy a seroše z vězení totiž ze své podstaty platí za mikrokosmos společnosti. Zloduchové a dobráci jsou tu vedle sebe, oddělení (většinou) jenom mřížemi – je už jenom na příběhu, aby určil, kdo stojí na které straně. I když si přitom film nedá ambice z vězeňské premisy kouzlit intelektuální látku, výsledek umí pobavit – jak třeba Stalloneho béčko Kriminál, jeden z jeho nejpříjemnějších filmů vůbec!

03) Orange is the New Black

Slíbili jsme cenami ověnčený seroš, máte ho mít. Na primárně lesbické drama ze ženského vězení Orange is the New Black se možná nedívají takové davy jako na Hru o trůny, Oranžáda však v oblibě není příliš pozadu. Seriál jen v 1. řadě posbíral 12 nominací na ceny Emmy je i dnes zůstává jedním z nejoblíbenějších serošů vůbec!

02) Zelená míle

Jedeme do finále a s ním souvisí i dvojice oscarových dramat, která zřejmě není třeba déle představovat. Snad stojí jenom za zmínku, že každé z nich s kriminálem operuje trochu jinak, ačkoliv chtějí oba filmy hlavně reflektovat společnost. Zelená míle jednoduše ukazuje bezpráví při čekání na trest smrti. Je to mrazivé a smutné, ale teprve dlouhodobý pobyt za mřížemi (navíc s dobrým koncem!) je to pravé existenciální ořechové…

01) Vykoupení z věznice Shawshank

A proto cena za nejlepší film z vězení putuje právě Shawshanku – ostatně, v mnoha seznamech je tento snímek označován i za nejlepší film všech dob vůbec! Zdejší sladkobolné finále totiž ilustruje, že i když ve vězení neumřete, promarněné zbytečné roky jsou trest, který vám čas už neodpáře. A to je vlastně něco, co mnohé z nás děsí i na svobodě – a to je možná i důvod, proč je vězení ve filmech a telce stále tak populární!

Útěk z vězení: Vzkříšení začíná už v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný