10. dubna 2017 13:00
Gabriela Gabrielová

Bylo nebylo, žili byli Tři veteráni

Tři vojenští vysloužilci Pankrác, Servác a Bimbác se bezcílně toulali světem, dokud jim cestu nezkřížili hodní skřítkové. Potěšte se komedií na motivy Werichovy pohádky Tři veteráni. Film Oldřicha Lipského a Zdeňka Svěráka uvidíte na Velkýpátek na Primě.

Život je boj, pohádka nepohádka. Ale ono se to všechno nesmí brát příliš vážně. Zvlášť v případě tří kamarádů – dělostřelce Pankráce (Rudolf Hrušínský), dragouna Bimbáce (Petr Čepek) a kuchtíka Serváce (Josef Somr). Sice je propustili z armády, ale co by si s tím lámali hlavu? Však ono už je nějaké to dobrodružství brzy potká.

A opravdu na sebe nenechá čekat dlouho. Od skřítků dostanou tři kouzelné předměty – harfičku, která umí vyčarovat bezpočet sloužících, váček kouzlící zlaťáky a cylindr, který dokáže přivolat úplně všechno. Když potom padnou do osidel princezny Bosany (Vilda Skalská) v království Monte Albo, kterému vládne nenasytnou rukou král Pikola (Július Satinský), teprve se ukáže, zda jsou schopni jednat pod tlakem, samostatně a bez pomoci trpaslíčků. Krásná leč fikaná Bosana jim předměty ukradne a vyžene je z království. Ale i na ni jednou dojde. To když jí za trest naroste frňák tak dlouhý, že překoná hranice království a ohrozí tak mezinárodní vztahy.

Zákulisní perličky

  • Představitelka princezny Bosany musela během natáčení vstávat o hodinu dříve než ostatní herci. Kvůli maskérské práci na dva a půl metru dlouhém nose, který ovládali dva loutkoherci.
  • Další metry nosu, které obtočily zeměkouli, měl pod trikovou taktovkou režisér Jan Švankmajer.
  • V pohádce je v nechtěném záběru tehdy běžný automat na kondomy Primeros. Uvidíte jej chvilku předtím, než Pankrác (Rudolf Hrušínský) pronese: „Braňte se, dokud se nevrátím!“
  • Scénář psal Jiří Brdečka. Po jeho náhlém úmrtí příběh dopracoval Zdeněk Svěrák.
  • Bohatá filmová výprava se natáčela v Československu a Německu: v Praze, na Křivoklátě, v lomu u Koněpruských jeskyní, na hradbách Nymburka a v Quedlinburgu, který je slavný díky hrázděné architektuře.
  • Pohádka vznikla v roce 1983 a ještě před pádem železné opony se dostala do obou německých zemí. Ve Východním Německu pod názvem „Princezna s dlouhým nosem“, v Západním Německu pod názvem „Darované štěstí“.

Slavná hláška

Ministr: „Haló!“

Král: „Tak co se děje?“

Ministr: „Ja wohl! Ja wohl! Prej jestli k nim nepřestaneme strkat rypák, tak nám vyhlásí válku... Hele, milé Německo, abys rozumělo, to není rypák, ale nos naší princezny! Ano, bohužel tak dlouhý...“

Podívejte se v pátek na českou pohádkovou komedii Tři veteráni! U nás na Primě v 15.35!

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný