20. února 2020 11:57

Zemřel počítačový génius Larry Tesler, autor nepostradatelné funkce kopírovat a vložit

Na začátku většiny věcí, které dnes považujeme za samozřejmé, stála myšlenka génia.

Když přijde řeč na průkopníky informačního věku, každému se vybaví jména jako Bill Gates nebo Steve Jobs. Jenže způsob, kterým ovládáme počítače či mobily, vychází z nápadů mnoha jiných. Jedním z nejdůležitějších byl Larry Tesler, který zemřel v pondělí ve věku 74 let. Byl průkopníkem uživatelského rozhraní a jeho koncepty používáme dodnes.

Jeho nejznámější inovací je funkce copy & paste, notoricky známá taky pod windowsovskou zkratkou Ctrl+C a Ctrl+V. Přišel s ní už v roce 1973, když pracoval pro Palo Alto Research Center (PARC) firmy Xerox. Tento nápad kopírování přes tzv. schránku se později stal základním kamenem pro práci v textových editorech i celých operačních systémech.

Protože s týmem v PARC v podstatě položil základy moderního ovládání počítačů pomocí klávesnice a myši, přetáhl si ho Steve Jobs do Applu, kde chtěl vytvořit počítače, které zvládne po chvilce ovládat skutečně každý.

Tesler pracoval pro Apple od roku 1980 až do roku 1997, kde se zpočátku podílel na produktech Macintosh a Lisa, což byly první osobní počítače, které pracovaly s ikonami i okny a hlavně zpopularizovaly copy & paste.

Později vyvinul pro Apple třeba jeden z prvních formátů streamovatelného videa QuickTime nebo tablet Newton, předchůdce iPhonu a iPadu. Po odchodu z firmy se věnoval elektronickému vzdělávání, ale jeho geniality využily i společnosti jako Amazon nebo Yahoo.

Vzpomněli byste si, kdy jste poprvé použili kouzelnou funkci kopírovat & vložit?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný