20. března 2020 17:25

YouTube a Netflix taky zasáhl koronavirus. Přijdeme o nejvyšší kvalitu obrazu

Špatná zpráva pro všechny, co jsou doma přilepení k online videům.

Koho by trápila nutnost chránit se před koronavirem, když si doma může hezky pustit své oblíbené kanály na YouTubu nebo streamovat seriály a filmy na HBO GO, Netflixu nebo dalších podobných službách. Jenže takhle uvažuje celý svět, což se projevuje přetížením serverů i celého internetu.

Řešení je bohužel jediné – omezit kvalitu videí. Dočasné řešení se už oficiálně týká YouTubu i Netflixu v zámoří, ale taky na území EU, tedy i v Česku. Problémem už se zabývá Evropská komise, která nechce, aby se přetížila celoevropská síťová infrastruktura a zajistil se spolehlivý chod všech klíčových odvětví ekonomiky. Streamování seriálu zkrátka není aktuálně priorita.

Co omezení kvality bude znamenat v reálu? Youtube se zavázal, že bude v případě potřeby pouštět ve výchozím rozlišení SD (480p) s tím, že si uživatel bude moci ručně přepnout i na vyšší rozlišení, ale pouze při menším vytížení sítě.

Netflix podle potřeby zcela zablokuje ultravysoké rozlišení 4K a podle vytížení taky nejpoužívanější HD, takže zbude pouze standardní SD. Zda budou uživatelé připlácející si za vyšší kvalitu muset stále platit plnou cenu, však nebylo upřesněno.

Snížením rozlišení se skutečně znatelně sníží objem dat putujících po síti. Každá služba používá svůj vlastní video kodek, ale v průměru se dá říct, že v SD rozlišení má hodina videa zhruba 700 MB, zatímco v HD zhruba 1,5 GB. Jen samotný Netflix už si dneska bere 12 procent celosvětového provozu na internetu.

Žádná omezení se však netýkají online video knihovny iPrima.cz, kde najdete spoustu vlastních i zahraničních pořadů a filmů zdarma, ale i k půjčení – na televizích, počítačích, tabletech i mobilech!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný