15. ledna 2020 12:30

Windows 7 jsou oficiálně minulostí! Takhle je zdarma aktualizujete na Windows 10

Přejděte na nejnovější verzi operačního systému jednoduchým trikem.

Microsoft oficiálně ukončil podporu operačního systému Windows 7, takže už nebude dostávat žádné updaty a bezpečnostní záplaty. Systém tak sice bude nadále fungovat, ale s potenciálními problémy s bezpečností, fungováním příslušenství či některých programů. Těm se lze vyhnout přejitím na aktuální Windows 10, Ty však nejsou oficiálně k dispozici zdarma, takže je nutné si koupit licenci nebo je získat předinstalované na novém počítači.

Skrytá možnost

Existuje však způsob, jak přejít na Windows 10 zcela zdarma – samozřejmě pokud máte dosluhující Windows legálně. Nemusíte se bát, že váš stařičký počítač s nimi nebude fungovat, protože se dá obecně říct, že počítač, který rozběhne sedmičky, rozběhne i nové desítky.

Časové období, kdy Microsoft umožnil uživatelům předchozích verzí Windows update zdarma, sice vypršel, ale tato možnost zůstala zachována pro uživatele používající funkce usnadnění přístupu, tedy se zhoršeným zrakem, sluchem či motorikou.

Jak aktualizovat na Windows 10?

Stačí zamířit na aktualizační web Microsoftu a stáhnout si balíček Windows 10. Doporučujeme si zálohovat osobní uživatelská data, protože i v případě, že to nastavíte, nemusíte po aktualizaci všechny soubory a programy nalézt na svém místě. Ideální je taky zvolit instalaci "na čisto", uklidit tak starý počítač od balastu a tím ho zrychlit.

Většina uživatelů hlásí, že při instalaci nemuseli lhát o svém zdravotním stavu ani předem zapínat žádnou z funkcí usnadnění přístupu – lupu, vyšší kontrast či usnadnění psaní. Vše by mělo proběhnout naprosto hladce, ale jelikož jde o tzv. tichou cestu, může se ve specifických případech stát, že se Windows odmítnou aktualizovat a zbude tak možnost dál používat Windows 7 nebo nákup licence, která v různých verzích pro domácí použití stojí zhruba 1500 až 3000 korun.

Co bude dál?

Nainstalováním Windows 10 jste si zajistili operační systém na doživotí vašeho počítače, jelikož Microsoft přešel v případě aktuálního systému na systém pravidelných aktualizací zdarma. Jeho jediným cílem už totiž není vydělávat na prodeji samotného systému, ale taky na udržení uživatelů ve svém ekosystému.

Přesto nás čeká ještě jedna poslední smrt starých Windows, konkrétně verze 8.1. která je naplánovaná na 10. ledna 2023.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný