13. listopadu 2017 15:36

Výroba iPhonu X je daleko levnější, než si myslíte! Kolik na něm Apple ve skutečnosti vydělá?

Tohle není iPhone, to je zlatý důl!

Pamatujete si ještě na vyjádření šéfa Applu, že je iPhone X vlastně levný telefon, když je tak nabušený nejnovějšími technologiemi? Ukázalo se totiž, že výroba iPhonu X není zdaleka tak drahá a náročná, jak se nám Apple snaží vsugerovat. Vyjde totiž na zhruba 8 tisíc korun.

To dělá z iPhonu X telefon s nejvyšší marží v nabídce Apple - dělá rovných 64 procent. U ostatních iPhonů to dělá zhruba 50 procent, což i tak bývá často kritizováno. Nejdražší součástkou z iPhonu X je OLED displej, který si Apple navrhnul, ale vyrobí ho pro něj Samsung - za jeden kus si účtuje v přepočtu zhruba 2400 Kč.

Cena obou modulů fotoaparátu je přibližně 800 korun, přední senzor TrueDepth, jež je součást snímání tváře vyjde na v přepořtu pouhých 380 korun, ale to je bez započítání IR projektoru a dalších vnitřních komponentů. Překvapivě levný je také mimořádně výkonný čipset A11 Bionic za zhruba 620 korun, to je však protože si ho Apple vyrábí sám.

Srovnávání výrobní a prodejní ceny elektroniky samozřejmě nění úplně fér, protože do ní nejsou započítány náklady na výzkum a vývoj, které zrovna v případě Applu nebývají nejnižší. Přesto nelze vysoké marže Applu přehlížet.

Co říkáte na ohromný rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou iPhonů?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný