29. března 2018 16:43

Vyříznutý displej je zlo. Proč dává smysl jen u iPhonu X?

Všichni kopírují iPhone X. A všichni to zatím dělají špatně.

Vypadá to, že letošek bude ve světě chytrých telefonů patřit vyříznutým displejům. Najdeme je u většiny čínských značek, ale taky u těch zavedených jako třeba LG. Nikdo z nich však jakoby nepochopil, jak populární iPhone X výřez v displeji vlastně použil.

Cílem Applu bylo pokrýt celé čelo telefonu displejem a pouze potřeboval někam umístit sluchátko spolu s kamerkami a čidly systému Face ID. Jako jediné spolehlivé řešení se jevil výřez. Apple sice nebyl první, kdo udělal něco takového - před ním už měl takzvaný notch Essential Phone a Sharp Aquos S2 - ale byl to právě iPhone X, který z designového ústupku udělal svůj trademark.

Momentálně jakoby všichni chtěli výřez. Sice natáhnou displej až k horní hraně, ale dole nechají bradu. Výsledkem je pak jakýsi paskvil mezi iPhonem X a jeho největším konkurentem Samsungem Galaxy S9, který se vyhnul výřezu tím, že si zachoval úzké a souměrné proužky nad i pod displejem.

Proč nikdo neprotáhne displej až dolů, aby skutečně nabídl design srovnatelný s iPhonem? První je důvod technologický - ve spodní části jsou displeje navázané na základní desku a na tento lem potřebujete místo. Apple to vyřešil tak, že je spodní část displeje ohebná, což je však náročnější na výrobu a tudíž dražší.

Druhým důvodem pro androidí bradu pod displejem je ergonomie. Softwarová tlačítka až u spodní hrany jsou špatně dostupná a musíte nepřirozeně kroutit palec a držet telefon hodně odspodu - což je nepohodlné a vzniká větši riziko, že telefon upustíte na zem.

Přišel na to i Apple, proto se vzdal tlačítek a vymyslel nový systém ovládání gesty, kdy se nemusíte trefovat na žádné spodní tlačítko. Ostatní sice převzali od iPhonu jeho výřez, ale nezbavili se tlačítek ani brady.

Měl by to však změnit chystaný OnePlus 6. Ten už ukázal detail displeje s horním výřezem a tvrdí, že se zbaví brady i tlačítek. Mohlo by tak jít o první příklad smysluplné převzetí Apple konceptu.

Co říkáte na mánii vyříznutých displejů?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný