14. září 2021 20:11

Apple odhalil iPhone 13: V čem je lepší než iPhone 12 a kolik bude stát?

Nová generace iPhonu přináší zlepšení ve všech nejpodstatnějších parametrech. Bude to na konkurenci stačit?

Nové iPhony řady 13 jsou na světě. Všechny nabídnou lepší displeje se zmenšeným výřezem, nejvýkonnější mobilní čip na trhu A15 Bionic a taky vylepšené foťáky se speciálním filmovým módem pro natáčení videí. Cena všech modelů začíná na srovnatelných částkách jako minule, přičemž se zvětšila nejmenší kapacita úložiště na 128 GB.

iPhone 13 a 13 mini

Velikost standardního i zmenšeného modelu zůstává stejná, o dvacet procent se smrsknul výřez v displeji a jinak jsou rozmístěny dvě čočky na zádech, tentokrát diagonálně. Na výběr bude pět barevných provedení (viz hlavní fotka článku).

Kompletně přepracovány byly foťáky – na všech bude pokročilá stabilizace typu sensor shift. Vylepšený širokoúhlý objektiv propustí o 47 procent více světla, o inteligentní přeostřování a hloubku ostrosti při natáčení videí se stará umělá inteligence.

Telefon zvládá natáčet ve 4K rozlišení při 60 fps v HDR formátu Dolby Vision. Pokročilé filmové funkce nabídne i přední selfie kamerka, včetně slow-mo selfies.

Výdž baterie narostla oproti minulé generace o 2,5 hodiny u standardního iPhonu 13 a o 1,5 hodiny u modelu 12 mini.

iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Kromě čtyř nových barev a menšího výřezu zaujmou i zvětšeným modulem foťáků - všechny tři mají větší senzor, lepší světelnost a telefoto nabízí vyšší 3x optický zoom, což v celém rozsahu znamená 6x rozsah zoomu napříč třemi objektivy. Makro zvládne iPhone Pro fotit ze vzdálenosti pouhých 2 cm.

Velký prostor věnoval Apple vylepšeným možnostem natáčení videí, včetně možnosti přeostřovat v postprodukci nebo používat formát ProRes, který je oblíbený mezi profesionály.

Nové OLED displeje SuperRetina XDR mají stejnou velikost jako u minulé generace a kromě menšího výřezu nabízejí jas až 1 000 nitů a poprvé i obnovovací frekvenci 120 H, kterou Apple nazývá ProMotion.

Aby nezatěžoval baterii, zvládne obnovovací frekvenci dynamicky měnit z pouhých 10 Hz na zmíněných 120 Hz. Bohužel funkce AlwaysOn nebyla představena, takže se s ní zřejmě nepočítá.

Baterie vydrží u iPhonu 13 Pro průměrně o 1,5 hodiny déle než u jeho předchůdce, u většího iPhonu 13 Pro Max pak dokonce o 2,5 hodiny. Maximální velikost úložiště se zvětšila na úctyhodných 1 TB, které se budou hodit zejména těm, co využijí jeho videofunkce.

Ceny a dostupnost

Předprodej všech iPhonů 13 začíná tento pátek, dostupné budou od 24. září.

České ceny varianty s nejmenším úložištěm 128 GB byly stanoveny na 19 900 Kč pro iPhone 13 mini, 22 990 Kč pro iPhone 13, 28 990 Kč pro iPhone 13 Pro a největší iPhone 13 Pro Max vyjde na 31 990 Kč. Jen pro představu – nejdražší iPhone 13 Pro Max s úložištěm 1 TB vyjde na 47 390 Kč.

Budou se iPhony 13 prodávat stejně dobře jako předcházející generace?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný