10. července 2018 13:35

Válka tabletů může začít! Microsoft vydal dělo, kterým chce ukončit nadvládu iPadu

Windows dostávají svůj elitní tablet – jmenuje se Surface Go.

Microsoft to s výrobou hardwaru myslí smrtelně vážně. Svou řadou Surface chce ukázat, že také jeho operační systém Windows může nabídnout špičkový hardware dokonale srostlý se se softwarem – jako to předvádí Apple.

Řada Surface už zahrnuje velkou pracovní stanici pro profesionály (Studio) a více různě zaměřených notebooků (Book, Laptop, Pro). Teď přichází zástupce Go, který je primárně malým a lehkým tabletem, ale běžícím na Windows a s příslušenstvím, které z něho udělá plnohodnotný pracovní nástroj.

Tablet má desetipalcový displej o rozlišení 1800 na 1200 pixelů, váží 544 gramů. Základní model dostane 4GB RAM a 64 GB úložiště a prodávat se začne za 399 dolarů, tedy v přímém přepočtu za necelých 9 tisích korun. Vyšší model s 8GB RAM a 128GB SSD úložištěm vyjde na 549 dolarů, tedy něco přes 12 tisíc Kč. Později má přijít ještě vyšší model s podporou LTE. Všechny bude pohánět procesor Intel Pentium Gold 4415Y – výkonem zhruba na úrovni lepších Chromebooků.

Zařízení běží na Windows S s možností bezplatného upgrage na plnohodnotné Windows 10, má také USB-C port pro nabíjení a datové přenosy, nechybí slot pro microSD karty nebo audio jack. Tablet má integrovaný stojánek. Dokoupit si můžete kryt s integrovanou klávesnicí i touchpadem, stejně jako myš. Za příplatek bude taky stylus Surface Pen. Pokud tedy budete chtít Surface Go používat se vším příslušenstvím, doplatíte na něm ještě zhruba 50 procent jeho ceny navíc.

Surface Go se začne prodávat ve většině světových zemích 2. srpna. Přesné české ceny a dostupnost zatím nebyly stanoveny.

Co myslíte, dokáže Surface Go rozvlnit poněkud stojatou hladinu na tabletovém trhu?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný