21. ledna 2020 16:22

Uber testuje novou funkci, která může mnohonásobně zdražit jízdu

Řidiči získají možnost sami si určovat ceny.

Uber testuje novou funkci, která umožní jeho řidičům v určitých situacích stanovit vlastní cenu za jízdu. Rozpětí přitom začíná na ceně dosud stanovované Uberem a končí až na jejím pětinásobku, přičemž řidiči můžou cenu navyšovat po deseti procentech.

Nová funkce v podstatě vytváří dražební systém, kde řidiči s nižší cenou dostanou jako první zákazníky, ale tím jak poroste poptávka a nedostatek vozidel v oblasti, dostane se i na ty s vyšší cenou. Dosud zvyšování ceny při vyšší poptávce určoval automatický algoristmus.

Momentálně se nová funkce testuje na vybraných místech v Kalifornii, aby se vyladilo její fungování před širším nasazením zahrnujícím i velké aglomerace jako Los Angeles nebo San Francisco.

Uber dává větší volnost řidičům, aby nemusel vyhovět novým kalifornským zákonům a mohl řidiče nadále uvádět jako nezávislé dodavatele. Jinak by je totiž musel zaměstnat, což by pro něho znamenalo stovky milionů dolarů na nákladech – musel by jim totiž stejně jako ostatní zaměstnavatelé garantovat minimální mzdu, platit přesčasy, sociální pojištění a další zákonné povinnosti.

Kalifornští řidiči Uberu kromě možnosti určovat si cenu taky uvidí v aplikaci více informací předtím, než potvrdí jízdu – včetně trasy, vzdálenosti, ceny či její předpokládané doby. Budou taky moci jízdu odmítnout bez jakékoli penalizace. Pasažéři si budou moci uložit vybrané řidiče jako své oblíbené, aby si je mohli objednat přednostně.

O nasazení zmíněných funkcí v dalších zemích včetně Česka rozhodne Uber na základě stavu legislativy i specifik místního trhu.

Používáte Uber? A co říkáte na testovaný balík novinek?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný