31. října 2018 14:02

Uber slibuje, že bude do tří let doručovat jídlo pomocí dronů. Na co narazí v Česku?

Konečně nastane doba, kdy nám budou pečení holubi lítat až do huby.

Globální služba rozvážky jídla Uber Eats se rychle rozšiřuje po celém světě a brzy i v Česku vyrazí za hranice Prahy. Ještě zajímavější je však informace, že chce společnost do roku 2021 spustit globální dopravu jídla vzduchem, tedy pomocí automatických dronů.

Šéf společnosti Dara Khosrowshahi se vyjádřil, že chtějí přinést létající burgery, které dorazí k hladovcům za pět minut. Maximální doba doručení, která je momentálně 30 minut, by zůstala, ale průměrný čas doručení by se výrazně zkrátil na zhruba 12 minut.

Konstrukce dronů neznamená problém, tou největší výzvou je jejich samotná navigace. Tam musí jít o přesné 3D mapování terénu a umělou inteligenci, která přečte měnící se terén a bude připravena na krizové situace, tedy i možnost bezpečného pádu nebo na dálkové ovládání lidským operátorem.

Dron taky musí být připraven předat balíček tomu správnému člověku, což by mohlo fungovat pomocí NFC, čtení tváře nebo čárového kódu, který přečte z mobilu příjemce. Rychlá a jednoduchá musí být taky výměna baterie. Ty by se dobíjely na stanicích v jednotllivých restauracích.

Největší překážkou tak bude legislativa, která musí pustit automatické drony na oblohu a hlavně do ulic měst. Certifikace takového systému v každém státě může být velice zdlouhavá, speciálně třeba v Česku. Zastřešit něco takového by mohla EU.

Služba se momentálně jmenuje UberExpress a do testování má vstoupit už příští rok. Uber to podle rozsáhlých investic myslí s jejím globálním spuštěním opravdu vážně.

Myslíte, že nám za pár let bude létat pizza až do oken?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný