24. srpna 2018 10:14

Tesla dostane konkurenci z Ruska. Takhle vypadá nové elektrické auto Kalašnikov

Nový ruský bourák chce lovit v elektrickém revíru, kde dosud vládne Tesla.

Legendární ruský výrobce zbraní Kalašnikov nedávno začal vyrábět taky motorky a teď se vrhá dokonce na elektromobily. Ačkoli by se to nemuselo zdát, svůj nový koncept elektromobilu s označením CV-1 myslí naprosto vážně.

Kalašnikov ho představil na mezinárodním fóru Armija-2018 nedaleko Mosky s troufalým prohlášením, že chce přímo konkurovat Tesle. "Očekáváme, že s ní budeme držet krok," uvedla mluvčí firmy Sofia Ivanovová.

Koncept sází na retro design, stojí totiž na základě Moskviče 412, jehož konstrukční koncept sahá až do padesátých let minulého století. Ten kombinuje s moderními prvky jako masivní maskou a ledkovými světly. Třeba takové kliky dveří však rozhodně modernizací neprošly. Zrcátka, blinkry a další detaily ještě konstruktéři teprve budou muset vyřešit.

Přestože kapota není přílíš aerodynamická, reší to elektromobil hrubou silou. Dostane totiž masivní motor s výkonem 220 kilowattů a pořádnou baterií umožňující dojezd až 350 kilometrů. Přesná hmotnost není známá, ale bude to asi pořádný cvalík.

Kalašnikov se navíc novinářům pochlubil, že vyvinul celou řadu vlastních složitých systémů, jako elektronickou kontrolu stavu motoru nebo chytré měniče napětí. Náhled palubní desky zatím není k dispozici. Zda dostane stejně jako Tesly možnost autopilota zástupci Kalašnikova mlčí.

Podaří se Kalašnikovi sestřelit Teslu?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný