10. ledna 2022 11:34

Švýcarská armáda zakázala WhatsApp. Proč ho vojáci nesmějí používat?

Americké soudy totiž mají dlouhé prsty.

Švýcarská armáda zakázala používání komunikátoru WhatsApp všem svým zaměstnancům. Ti musí přejít na švýcarskou alternativu, která se jmenuje Threema. Zprvu zakázala i další služby, které se chlubí větší bezpečností a anonymitou jako Signal a Telegram, ale později ve vyjádření pro agenturu Associated Press svůj postoj zmírnila a prostřednitvím mluvčí vzkázala, že je pouze nedoporučuje.

Důvod zákazu WhatsAppu přitom není ani tak technický, jako spíše právní. Provozovatelé služeb spadajících pod americkou soudní pravomoc totiž musí na žádost zveřejnit veškerá data o komunikaci konkrétních osob bez ohledu na to, kde se nacházejí servery, na kterých jsou data uložena, jak jim ukládá US CLOUD Act. Citlivá komunikace přislušníků švýcarské armády by tak mohla být kdykoli odtajněna.

Treema, která jakožto švýcarská společnost nemá na americkém území jediný server, pod tuto povinnost nespadá. Zároveň uvádí, že funguje v souladu s evropským nařízením o ochraně osobních údajů GDPR a nevyžaduje po svých uživatelích při registraci telefon ani e-mailovou adresu.

Jak velkou moc mají americké soudy v technologickém světě, se ukázalo v lednu 2020, kdy newyorský federální soud dokázal svým rozhodnutím zastavit komunikátor Telegram od vydání vlastní kryptoměny Gram, a to nejen na území Spojených států, ale celosvětově.

Chápete rozhodnutí švýcarské armády?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný