30. května 2019 14:11

Nová recyklovatelná sluchátka jsou super nápad. Zatím mají jediný háček!

Prostě se rozloží.

Spotřební elektronika tvoří nemalé množství odpadu, který lze navíc jen velice složitě recyklovat. Zajímavou cestu ukazují sluchátka Korvaa vytvořená z výhradně přirodních materiálů vypěstovaných v laboratoři.

Stojí za nimi finská designérská skupina Aivan vycházející z mnoha materiálových inovací poslední doby. Základní konstrukci tvoří bioplast PLA vytištěný na 3D tiskárně. Vzniká jako druhotný produkt kvasinek zpracovávajících kyselinu mléčnou je dostatečně pevný i pružný i pro časté namáhání, jakému při používání čelí.

Polstrování je kombinací dvou materiálů. Jádro tvoří hydrofobin – houbovitý protein, který vzniká kombinací skutečných hub vyztužených celulózou. Potažen je umělou kůží z hub nazvaných mycelium.

Povrch sluchátek je navíc vyztužen uměle vypěstovaným pavoučím vláknem, z něhož už se vyrábí i oblečení a je desetkrát pevnější než kevlar.

A jaký mají tedy sluchátka háček? Nehrají, protože v nich chybí elektronické prvky. Designéři prostě chtěli ukázat, že i sluchátka by mohla být v budoucnu jednoduše kompostovatelná, stačilo by vyndat elektronické vnitřnosti k recyklaci a o zbytek už by se postaral čas a příroda.

Důvěřovali byste sluchátkům vytvořeným z kvasinek, pavučin a hub?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný