2. dubna 2020 12:20

Nový rychlotest na koronavirus: Výsledek má už za 5 minut, problémem je ale dostupnost

Bleskový test slibuje zásadní zlepšení testování na COVID-19.

Americká společnost Abbott oznámila, že vyvinula nový systém rychlého testování na COVID-19, který je tak jednoduchý, že může být nasazen na urgentních klinikách či přímo v ordinacích lékařů. Pozitivní výsledek zvládne zobrazit za pouhých 5 minut, přičemž ten zpřesňující negativní pro vyloučení infekce pak za 13 minut.

Test vychází z univerzální testovací platformy ID NOW, která nevyžaduje laboratorní podmínky. Stačí, když doktor či pověřený personál provede stěr z pacientova nosu či hrdla a tyčinku vloží do připraveného roztoku testovací sady, tu pak vloží do přísroje a počká na výsledek, který se jednoduše zobrazí na displeji.

Momentálně se na výsledky z laboratoří čeká dlouhé dny, protože kapacity jsou přetížené. Jiné rychlotesty jsou velice nespolehlivé a pro ověření stejně vyžadují test z laboratoře.

Rychlotest od Abbott funguje na trochu jiném principu, než je ten laboratorní metodou PCR, která hledá malé sekvence koronaviru v genetické informaci vzorku. Při metodě PCR totiž musí být vzorek opakovaně zahříván a zase chlazen, zatímco přístroji ID NOW stačí na ověření jediná teplota. Proto přístroj může být menší a nevyžaduje tolik energie.

Firma už ve zrychleném nouzovém režimu získala certifikát od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), takže mohou být rychlotesty nasazeny v autorizovaných laboratořích, kam teď budou primárně směřovat.

Abbott plánuje vyrábět a dodávat 50 tisíc testovacích sad denně a momentálně úzce spolupracuje s americkou vládou, aby putovaly tam, kde jsou nejvíce potřeba – v USA je momentálně potřeba mimořádná, jelikož tam bylo ke čtvrtku 2. dubna potvrzeno už 217 tisíc nakažených. Aktuální výrobní kapacita tak nestačí na to, aby mohly být rychlotesty hned dodávány i do zbytku světa.

Dokáže rychlé a masové testování brzy zmírnit plošná opatření?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný