30. dubna 2019 16:08

Rusko se zhlédlo v Číně. Moskevské metro odbaví cestující pomocí rozpoznávání tváří

Cestující v moskevském metru budou zase o něco méně anonymní.

Moskevské metro zavádí pilotní projekt odbavování cestujících pomocí automatického rozpoznávání tváří. Ve vybraných stanicích budou instalovány brány, které při průchodu otevřou platícím pasažérům, kteří jsou v databázi dopravního podniku. Účast cestujících bude dobrovolná pouze pro ty, kteří dali své bance souhlas se zpracováním biometrických dat při provádění plateb.

Pilotní projekt má zjistit, jak efektivní a rychlá je taková kontrola cestujících a zda zvádne i nápor během dopravních špiček.

Moskevské metro však rozpoznávání cestujících pomocí tváří využívá už ve dříve nainstalovaném kamerovém systému. Od svého spuštění v únoru loňského roku přispěl třeba k odhalení devítí hledaných osob.

Takzvaný face recognition systém je v masivním měřítku používán v čínských městech, kde slouží k celkovému monitorování obyvatelstva.

Moskva má jednu z nejvytíženějších podzemek na světě. Spolu s přidruženou městkou dráhou má 261 stanic a denně přepraví průměrně 7 milionů lidí. Pověstná je také její architektura, která v mnohém inspirovala pražské metro.

Myslíte, že systém automatického rozpoznávání tváří dorazí i do českých měst?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný