30. ledna 2020 14:46

Další krok k Terminátorovi: Roboti už se potí stejně jako lidé

Dřina a pot prostě patří k sobě – a platí to i pro roboty!

Lidé se potí, aby se nepřehřívali... a roboti se budou potit ze stejného důvodu. Ukazují to experimenty, na nichž je vidět robotí ruka z měkké syntetické tkáně, která se v případě dlouhodobého zahřívání chladí vylučováním tekutiny.

"Schopnost se potit patří mezi jednu z nejúžasnějších schopností lidského těla," vysvětlil jeden z designérů robotí ruky T. J. Wallin. "Nepatříme mezi nejrychlejší živočichy, ale naši předkové uspěli v evoluci jako neúnavní lovci. Dokázali vytrvale pronásledovat svou kořist a uhnat ji k vyčerpání, právě protože se dokázali chladit pomocí potu," upřesnil Wallin.

Vývojáři robotů se vyrovnávají s problémem, že dlouho pracující roboti ztrácejí výkonnost kvůli přehřívání a tím roste i jejich poruchovost. Tříprsté uchopovací chapadlo je vyrobené z plastu reagujícího na teplo, vznikla taky pětiprstá verze lidského typu.

Když dosáhne povrch prstů určité teploty, otevřou se jeho póry a vytlačuje ven chladicí kapalinu, která se na povrchu horkých předmětů vypařuje a zajišťuje tak chlazení až dvakrát účinnější než to známé z živočišné říše.

Začnou se teď potit všichni roboti? Ne, ani zdaleka. Většina masově používaných robotů je vyrobena z kovů, které jsou samy o sobě skvělým vodičem tepla, takže se snadno chladí, když je zajištěna efektivní ventilace.

Jenže některá robotí chapadla jsou navržena k jemnějšímu uchopování, například při balení ovoce nebo v medicíně. Ta musí být vyrobeny z měkkých materiálů, kde právě pocení přijde vhod. Stejně tak se může hodit v situacích, kdy není ideální proudění vzduchu nebo je po nějakou dobu přerušené.

Všichni víme, že zpocené ruce znamenají taky riziko, že nám věci vyklouznou. "Snažíme se vyladit přilnavost materiálů, pracovní zatížení i místa, kde přesně se roboti budou potit," doplnil Wallin, který na nové technologii pracuje v laboratořích Cornell University.

Co říkáte na představu zpocených robotů?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný