27. srpna 2019 15:48

Spása pro D1? Tihle roboti umí sami opravovat silnice!

Blíží se nová doba robotických údržbářů.

Možná vám to přijde jako ujetá pasáž z nějakého sci-fi románu, ale jedná se o skutečnou iniciativu třech dánských technologických společností, která dostala jméno Break the Grid. Spojily síly, aby navrhly tři druhy robotů, kteří se zvládnou samostatně pohybovat po souši, ve vodě i vzduchu.

Jejich úkolem přitom bude opravovat svět – pomocí 3D tisku! Úkolem těch pozemních bude oprava mikotrhlin v silnicích a chodnících, aby se nemohly zvětšit do výmolů, které motoristům znepříjemňují život a pak zvyšují náklady na opravy. Dělaly by to přitom biologicky aktivním materiálem a houbami.

Podvodní varianta automatických robotů by zase v pobřezních vodách vyhledávala rizikové oblasti, v nichž by pomocí biologického lepidla a mořského písku budovala umělé útesy pro ochranu pobřeží. Žije na nich totiž zhruba 600 milionů lidí, kteří jsou v ohrožení kvůli extrémním klimatickým jevům i stoupající hladině oceánů.

Nejbláznivější je potom třetí varianta dronů, které by pomáhaly čistit a hlavně opravovat stárnoucí výškové budovy. Dokázaly by pomocí senzorů najít místa s únikem tepla a postarat se o jejich zateplení.

Mohly by roboti vyřešit věčně rozbité české silnice?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný