1. března 2017 14:57

REVOLUCE v mobilním focení! Společnost Oppo představila speciální čočku, která umí optický zoom. Jak funguje?

Takhle vypadá miniaturní duální fotoaparát, který dává opravdu smysl.

Foťáky v mobilech prošly ohromným zlepšením a dnes už pořizují snímky takové kvality, jakou ještě před několika lety zvládaly jen samostatné specializované přístroje. Přesto ale mají svá omezení. Tím největším je nemožnost optického zoomu. Některé telefony si alespoň pomáhají dvojitou čočkou, kdy má každá jinou ohniskovou vzdálenost. To je však polovičaté řešení - máte jen dvě pevné úrovně zoomu. Navíc druhá čočka je širokoúhlá - běžný telefonní foťák bez vysouvacího objektivu tedy neumí opticky přibližovat. Tomu je však konec!

Své řešení představila čínská společnost Oppo. Jedná se vlastně o periskopový objektiv, který se používá například v některých speciálních kompaktních fotoaparátech. Optika fotoaparátu je do telefonu položená na stranu, takže může být podstatně delší, než kolik umožňuje hubené tělo přístroje. Na vstupu je pak zrcadlo, které směřuje skrze optiku světlo na čip.

Nevýhodou tohoto řešení je samozřejmě nížší světelnost, což je ale problém optického zoomu obecně. Ten nelze fyzikálně překonat - přibližování se zkrátka nehodí do horších světelných podmínek. Proto bude mít telefon ještě jednu klasickou optiku s dobrou světelností.

Oppo na barcelonském veletrhu MWC představilo vlastní prototyp telefonu s 5x optickým zoomem, aby ukázalo, že jeho řešení není jenom na papíře. Oba foťáky v něm mají optickou stabilizaci, která se při zoomování obzvlášť hodí. Tvrdí, že se konstrukce dá vměstnat do těla telefonu o tloušťce pouhých 5,7 mm. Vešel by se tedy i do těch nejštíhlejších telefonů současnosti.

Společnost Oppo už na svůj optický mobilní zoom podala na více než 50 patentů a samozřejmě jím jako první vybaví vlastní telefony - a to už v příštím roce. Technologii pak zřejmě poskytne za licenční poplatky taky ostatním výrobcům telefonů.

Co říkáte na malou revoluci v mobilním focení?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný