4. října 2017 10:43

Revoluce v GPS! Do mobilů přicházejí čipy, které vás najdou s přesností na 30 cm. Co to bude znamenat?

Novinka přinese mnoho výhod v každodenním používání.

Dnešní signál z GPS vás najde s přesností zhruba 5 metrů, přičemž uprostřed městské zástavby nebo ve vysokých horách se přesnost snižuje. To všechno má změnit nový čip BCM47755 od společnosti Broadcom. Ten slibuje určení polohy s přesností úctyhodných 30 centimetrů a větší účinností ve městech. Navíc oproti současným čipům má mít jen poloviční spotřebu.

K určení polohy v jakémkoli navigačním systému potřebujete signál alespoň ze tří družic. Technicky řečeno však není nový čip pouze čipem GPS, ale využívá větší škálu systémů, a používá tedy signál z více družic. Proto je přesnější.

Kromě signálů z amerického systému GPS, ruského GLONASS a japonského QZSS či evropských systému E5 a E5a (Galileo), používá i systémy, které byly dosud pro civilisty většinou zapovězené. Je to např. čínský BeiDou BDS i B1 nebo úroveň L5 japonského QZSS.

Co je však nejpodstatnější, nový čip od Broadcomu bude do telefonů nasazen už příští rok a počítá se s nim ve vlajkových lodích všech velkých výrobců. Bude to znamenat především výrazné vylepšení při používání navigace v autě, která už bude schopná rozeznávat přejíždění mezi pruhy nebo pomalé popojíždění. Výrazně by to mělo vylepšit i fungování samořiditelných aut, když navigace lépe nasměruje dolní senzory samotného vozidla.

Vítáte příchod přesnější navigace?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný