28. února 2020 14:42

Jednoduše vyměnitelné baterky ve všech mobilech, říká chystané nařízení EU

Evropská unie chce mobily udělat ekologičtější.

Před několika týdny odhlasovala Evropská komise přípravu legislativy, která donutí výrobce drobné elektroniky, aby používali jednotný systém nabíječek. Očekává se, že půjde o standard USB-C, na který by tak bude muset přejít i Apple, dosud používající vlastní koncovku Lightning.

Teď však médii koluje další připravovaný návrh, který má stejně jako sjednocené nabíjení přinést větší ekologičnost. Každý mobil by musel umožnit snadnou uživatelskou výměnu baterie. Zkrátka, když by už baterie ztrácela kapacitu a telefon se rychleji vybíjel, stačilo by koupit novou, otevřít záda telefonu a jednoduše ji vyměnit

Ještě před pár lety měla vyměnitelnou baterii většina mobilů, pak však výrobci začali tlačit na vodotěsnost a záda telefonů napevno uzavřeli. Navíc baterie bývají v telefonech napevno, jejich výměna není snadná a vyžaduje servisní zásah, protože originální baterie dodávají výrobci pouze certifikovaným opravnám. Tam vyjde výměna baterie na takovou částku, že si lidé raději rovnou koupí mobil nový.

Chystané opatření by mělo prodloužit životnost telefonů a snížit tak množství těžko recyklovatelného elektronického odpadu. Neznamená to však, že se životnost telefonů rázem násobně prodlouží, jelikož v nich postupně stárnou i další součástky, nemluvě o tom, že mnoho let starý telefon taky přestává stačit výkonnostně a ztrácí i softwarovou podporu.

Návrh má být předložen na jednání příští měsíc. Až v případě schválení by začal získávat konkrétní podobu.

Co na návrh říkáte?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný